W piątek, 15 lipca startuje szósta odsłona Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina. Impreza w Olsztynie potrwa trzy dni. Poniżej prezentujemy program tegorocznej imprezy, a – na zachętę do udziału – także zdjęcia z ubiegłych lat.
Jak już pisaliśmy, Jurajski Festiwal Sztuki i Wina zadebiutował w 2016 r. Impreza, która odbywa się na olsztyńskim rynku, organizowana jest wspólnie przez Miasto i Gminę Olsztyn oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Tegoroczna edycja będzie już szóstą z kolei. Zainteresowanie, którym cieszy się impreza, sprawiło, że w tym roku potrwa ona nie dwa – a trzy dni. Start już w piątek, 15 lipca o godz. 16. Wówczas otwarte zostaną stoiska wystawiennicze oferujące wino, regionalne produkty i rękodzieło. Program artystyczny rozpocznie się godzinę później. Najpierw zaplanowano koncert grupy Fuzz’Ya, a potem m.in. występ zespołu Forsal. Na finał będzie potańcówka w stylu retro, którą poprowadzi Częstochowski Teatr Tańca.
W sobotę, 16 lipca organizatorzy zapraszają uczestników już od godz. 11. Najpierw będzie można odwiedzić jarmark, a w samo południe wyruszy tradycyjna, widowiskowa parada z Bachusem (czyli odzwierciedleniem rzymskiego boga płodności i wina). Jeśli chodzi o koncerty, to tego dnia zagrają m.in. Orkiestra Dęta „Sempre” i Zespół Folklorystyczny „Ziemia Kłobucka”. Wydarzeniem finałowym drugiego dnia festiwalu będzie występ zespołu jazzu tradycyjnego – Five O’Clock Orchestra, który rozpocznie się o godz. 19.
Ciekawostką będzie pokaz 40-kilogramowego sera i prezentacja książki „Winne osobliwości” Michała Bardela, redaktora naczelnego magazynu „Czas Wina”.
Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się choćby warsztat winiarski, wystawa fotograficzna Sławomira Jodłowskiego „Sycylia – wyspa słońca i wina” oraz „Vespaniały Zlot”, czyli zlot miłośników skuterów marki Vespa.
Niedziela, czyli trzeci dzień festiwalu rozpocznie się także o 11. Najpierw będzie można skorzystać z propozycji wystawców. Na program artystyczny będzie trzeba poczekać do godz. 14. Wówczas zaprezentuje się Zespół Folklorystyczny „Wiyrchowanie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Potem zaplanowano m.in. pokaz kulinarny i koncert Natalii Topczewskiej z zespołem.
VI Jurajski Festiwal Sztuki i Wina zwieńczy koncert gwiazdy, którą w tym roku będzie zespół Muniek i Przyjaciele. Projektowi przewodzi częstochowianin Zygmunt Staszczyk, a tytułowymi Przyjaciółmi są Janek „Jahlove” Pęczak i Cezariusz Kosman. W tym gronie nagrali album „Na żywo i akustycznie 2018- 2019”, stanowiący zapis zagranych wspólnie koncertów. Podobnie jak na płycie, tak i na olsztyńskim rynku powinny więc zabrzmieć takie przeboje jak „Bóg”, „King”, „I Love You” czy „IV LO”. Koncert zaplanowano na godz. 18.
Wstęp na festiwal jest wolny. Szczegóły: rok.czestochowa.pl i www.olsztyn-jurajski.pl.
VI JURAJSKI FESTIWAL SZTUKI I WINA – PROGRAM
15 lipca (piątek)
godz. 16 – otwarcie stoisk wystawienniczych
godz. 17 – koncert Fuzz’Ya
godz. 18 – koncert „Grechuta jak dawniej-piosenki Mistrza”
godz. 19 – koncert zespołu Forsal
godz. 20 – potańcówka w stylu retro z Częstochowskim Teatrem Tańca
16 lipca (sobota)
godz.11 – otwarcie stoisk wystawienniczych
godz. 12 – kolorowa parada z Bachusem
godz. 13 – występ Orkiestry Dętej „Sempre”
godz. 14 – koncert Zespołu Folklorystycznego „Ziemia Kłobucka”
godz. 15 – „Częstochowski Teatr Tańca dzieciom”
godz.15.40 – „SER JEST SER”: Pokaz 40- kilogramowego sera
godz. 16 – prezentacja książki pt. „Winne Osobliwości” Michała Bardela
godz. 17 –„Polska piosenka na jazzowo”- recital Karoliny Mrugalskiej i Mikołaja Borkowskiego
godz. 19 – koncert jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra
Festiwalowi towarzyszą:
godz.16.30 – warsztat winiarski Michała Bardela- redaktora naczelnego magazynu „Czas Wina” (sala UMiG Olsztyn, ilość miejsc ograniczona)
godz.17.30 – warsztat winiarski dietetyk Anety Mazurek (sala UMiG Olsztyn)
(sala UMiG Olsztyn, ilość miejsc ograniczona)
Wystawa fotograficzna Sławomira Jodłowskiego „Sycylia- wyspa słońca i wina”
„Vespaniały Zlot”- złot miłośników skuterów marki Vespa
Warsztaty plastyczne dla dzieci
17 lipca (niedziela)
godz.11 – otwarcie stoisk wystawienniczych
godz.14 – koncert Zespołu Folklorystycznego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
godz. 15 – pokaz kulinarny – Mirosław Kała, szef kuchni hotelu Arche
godz. 16 – spektakl uliczny „Beczka śmiechu” Teatru na Walizkach
godz. 17 – koncert Natalii Topczewskiej z zespołem
godz. 18 – koncert zespołu Muniek i Przyjaciele