fbpx

W częstochowskim teatrze trwają warsztaty. Wszystko w ramach kampanii „Nie biorę, chcę żyć”

To już druga edycja warsztatów teatralno-prewencyjnych organizowanych na częstochowskiej scenie. Zajęcia prowadzi Marek Ślosarski.

Pierwszą edycję warsztatów teatralno-prewencyjnych w ramach kampanii „Nie biorę, chcę żyć” zorganizowano w sierpniu ubiegłego roku.

Projekt został zorganizowany przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie i finansowany przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta. Zajęcia poprowadziły aktorki Teatru im. A. Mickiewicza – Agnieszka Łopacka i Sylwia Oksiuta-Warmus.

W częstochowskim teatrze trwają warsztaty. Wszystko w ramach kampanii "Nie biorę, chcę żyć" 2
Warsztaty prewencyjno-teatralne w Teatrze im. A. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Pomysłodawcami wydarzenia byli Rafał Zemła i Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji częstochowskiej komendy, a za organizację warsztatów odpowiadała sekretarz literacki Teatru im. A. Mickiewicza Ewa Oleś (która od lat z powodzeniem prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych).

Pomysł okazał się bardzo trafiony, więc w tym roku warsztaty doczekały się kolejnej odsłony. Zajęcia w zainaugurowano w poniedziałek, 4 lipca. Uczestniczy w nich 30 częstochowskich licealistów. W tajniki sztuki wprowadza ich Marek Ślosarski, aktor Teatru Powszechnego w Łodzi (na częstochowskiej scenie występuje on gościnnie m.in. w spektaklu „Mały Książę. Opowieść”). Koordynatorem projektu został wspomniany powyżej Kamil Sowiński, młodszy aspirant Wydziału Prewencji KMP.

W częstochowskim teatrze trwają warsztaty. Wszystko w ramach kampanii "Nie biorę, chcę żyć" 3
Warsztaty prewencyjno-teatralne w Teatrze im. A. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Finał (a także posumowanie projektu) odbędzie się na początku października roku i zakończy się realizacją Salonu Poezji pt. „Kaskaderzy literatury”. W spektaklu wystąpią aktorzy częstochowskiego teatru, muzycy oraz wybrani uczestnicy. W programie Salonu Poezji pojawią się utwory: Edwarda Stachury, Rafała Wojaczka, Andrzeja Bursy oraz fragmenty prozy Sylwii Plath. Całość poprzedzona będzie wstępem biograficznym dotyczącym poetów.

W częstochowskim teatrze trwają warsztaty. Wszystko w ramach kampanii "Nie biorę, chcę żyć" 4
Warsztaty prewencyjno-teatralne w Teatrze im. A. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Organizacją warsztatów i reżyserią Salonu Poezji ponownie zajęła się Ewa Oleś, który opowiedziała nam o szczegółach: – To klasyczne zajęcia, praca z tekstem, etiudy, elementarne zadania aktorskie. Wszystko w oparciu o teksty mówiące o uzależnieniach od narkotyków i dopalaczy. Uczestnicy poznają także biografie tzw. Kaskaderów literatury, zwiedzą kulisy naszego teatrum i poznają jego historię – zaznacza Oleś.

ZS