Organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja im. Piotra Machalicy, a współorganizatorami – Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz Fundacja Złota Gwiazda. Wydarzenie zainaugurowane zostanie odsłonięciem ławeczki Piotra Machalicy, która stanie w III Alei NMP.
Zaczęło się od pomysłu ławeczki, którą Częstochowa upamiętniłaby zmarłego w grudniu 2020 r. wybitnego aktora i wieloletniego dyrektora artystycznego Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Dotychczas w Alejach postawiono trzy takie ławeczki. Poświęcono je Władysławowi Biegańskiemu, Halinie Poświatowskiej i Markowi Perepeczce. Inicjatorką powstania tej, dedykowanej Piotrowi Machalicy jest miejska radna i poetka Małgorzata Iżyńska.
Zaczęło się od ławeczki
– Pomysł ławeczki wypłynął od Małgosi, a ja od początku byłam zdania, że absolutnie musimy to zrobić. Pamiętam, że dokładnie 1 listopada 2021 r., siedzieliśmy z synem Piotrusia, Nulą Stankiewicz oraz Januszem Stroblem i rozmawialiśmy skąd pozyskać środki na ten cel. Tak od słowa do słowa narodziła się idea założenia fundacji. Taka organizacja daje większe możliwości. W ciągu miesiąca zarejestrowaliśmy Fundację im. Piotra Machalicy. Wpis w KRS-ie pojawił się dokładnie 30 listopada. Pomysłów mieliśmy wiele. Chcieliśmy zorganizować np. konkurs piosenki. Pokłosiem różnych planów jest właśnie ten festiwal. Trzydniowa impreza może się odbyć dzięki wsparciu zaprzyjaźnionych instytucji i firm, a także pomocy wielu naszych przyjaciół – opowiada Aleksandra Sosnowska-Machalica, prezeska Zarządu Fundacji im. Piotra Machalicy.
Radę fundacji tworzą Krystyna Janda, Magda Umer, Cezary Żak, Artur Żmijewski, Janusz Strobel, Jan Wołek i Piotr Borowski. W zarządzie zasiadają Aleksandra Sosnowska-Machalica, Krystyna Pietrzak, Aleksandra Pacho, Nula Stankiewicz, Karolina Rutecka i Alicja Przeradzińska.
Piątkowa inauguracja festiwalu
-Program pierwszej edycji festiwalu oparty jest w 100 proc. na udziale znajomych i przyjaciół Piotra. Nie ma tu żadnej przypadkowej osoby. To efekt wieloletnich przyjaźni i współpracy zawodowej – zaznacza prezeska Fundacji im. Piotra Machalicy.
Festiwal zainaugurowany zostanie w piątek, 1 lipca o godz. 14. Nieopodal fontanny „Dziewczynka z gołębiami” odsłonięta zostanie ławeczka. Mistrzem ceremonii będzie poeta i malarz Jan Wołek. W wydarzeniu wezmą udział także Nula Stankiewicz, Shandrelica Casper, Ewa Żmijewska, Jerzy Bończak, Janusz Strobel, Katarzyna i Cezary Żakowie, Hanna Śleszyńska oraz Michał Piela.
Wśród gości nie zabraknie rodziny aktora: syna Franciszka, braci – Aleksandra i Krzysztofa, sióstr Pauliny i Magdaleny, a także bratanka Adama, który podczas wydarzenia zagra na harmonijce.
Refleksyjne „Serca na odwyku”
Pierwszego dnia festiwalu, o godz. 19 na scenie częstochowskiego teatru wystawiony zostanie spektakl komediowy „Serca na odwyku”. To czwarta produkcja w dorobku Agencji Artystycznej Certus. Teatralny hit Murray’a Schisgala wyreżyserował wspomniany już Cezary Żak. Obok niego na scenie wystąpią Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska i Michał Piela. Jednak ta sztuka ma jeszcze jednego aktora. Piotr Machalica zgodził się bowiem „wcielić” w rolę terapeuty, który próbuje uratować małżeństwo jednej ze scenicznych par.
-Piotr był jednym z najbliższych nam przyjaciół. W „Sercach na odwyku” zgodził się „wystąpić” jako terapeuta. Jego porady małżonkowie odtwarzają z płyty. Nie wyobrażamy sobie, żeby zastąpić je jakimś innym nagraniem. Zawsze ten specjalny udział Piotra był entuzjastycznie przyjmowany. Był artystą, którego uwielbiała nie tylko publiczność, ale i środowisko. Dzięki naszemu spektaklowi, Piotr nadal „spotyka” się z widzami. „Serca na odwyku” niosą więc w sobie dodatkowe przesłanie –zaznacza Krystyna Pietrzak, szefowa Agencji Artystycznej Certus.
Na piątek zaplanowano również wydarzenie towarzyszące. Gdy w teatrze odbywać się będzie przedstawienie, w restauracji Dobry Rok (na którą z ławeczki „spoglądać” będzie Machalica) wystąpią Shandrelica Casper i Ewa Żmijewska. Jako akustyczny duet Shandy&Ewa zaprezentują swoje autorskie piosenki.
„Nieśmiertelny” Machalica
-Na wszystkie wydarzenia drugiego dnia festiwalu zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki. O godz. 14 rozpocznie je projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Smutne miasteczko”. Dwie godziny później w Galerii Zwiastun otwarta zostanie wystawa zdjęć ze spektakli, w których Piotr występował nie tylko na scenie Teatru im. A. Mickiewicza, ale także Och-Teatru czy Teatru Polonia – zapowiada Aleksandra Sosnowska- Machalica.
Z kolei o godz. 17 rozpocznie się spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni”. Artystę wspominać będą Magda Umer, Nula Stankiewicz, Jerzy Bończak, Janusz Strobel, Artur Żmijewski, Jan Wołek, Robert Dorosławski, Krzysztof Materna i Adam Machalica. Rozmowy przeplatane będą fragmentami programów telewizyjnych i teatralnych, a także archiwalnymi zdjęciami.
Zwieńczeniem soboty będzie koncert „Tak młodo jak teraz”. Na scenie OKF-u wystąpią Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Paweł Pańta i Cezary Konrad.
-Ten koncert zabrzmiał w ubiegłym roku w Sopocie. Motywem przewodnim jest wywiad, który Nula i Janusz przeprowadzili z Piotrem. Te fragmenty przeplatają piosenki. Raz śpiewa je sama Nula, raz z offu słyszymy Piotra, czasami śpiewają wspólnie. To niezwykle piękne i wzruszające wydarzenie – opowiada prezeska fundacji.
„Moje chmury płyną nisko”
I Festiwal im. Piotra Machalicy zakończy uroczysty koncert, który o godz. 18 odbędzie się w częstochowskim teatrze. Wydarzenie zatytułowano „Moje chmury płyną nisko”. To tytuł piosenki, którą dla aktora napisał Jan Wołek, a skomponował Jerzy Satanowski. Wydarzenie poprowadzą Magda Umer i Cezary Żak, a na scenie wystąpią m.in. Nula Stankiewicz, Katarzyna Żak, Ewa Żmijewska, Shanderlica Casper, Janusz Strobel, Artur Żmijewski, André Hübner-Ochodlo, Olek Klepacz, Paweł Pańta, Michał Rorat, Krzysztof Niedźwiecki i Cezary Konrad.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia będzie darmowy. Wejściówki można było odbierać w kasach Miejskiej Galerii Sztuki i Teatru im. A. Mickiewicza (pula została już wyczerpana).
-Piotra zawsze wzruszała kolejka widzów, która ustawiała się już nad ranem przed teatrem, gdy organizowano akcje z biletami za złotówkę. Czekali po kilka godzin, by zdobyć te bilety. Piotr zawsze się denerwował, gdy ktoś mówił, że ludziom nie zależy na kulturze. Buntował się wtedy i powtarzał, że chętnych jest wielu, ale nie wszystkich stać na to, żeby kupić sobie bilet. Nie każdy może wygospodarować takie środki w swoim miesięcznym budżecie. I teraz razem z Nim chcieliśmy zrobić prezent Jego publiczności. Stąd darmowe wejściówki, żeby każdy mógł cieszyć się tym wydarzeniem – podkreśla Aleksandra Sosnowska-Machalica.
Zuzanna Suliga