Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Lubliniecką Radą Kobiet, zorganizowały specjalne seminarium szkoleniowe.
Szkolenie obejmowało zagadnienia związane z aktualną sytuacją na Ukrainie, kryzysem wojennym i uchodźczym. Skierowane było do pracowników socjalnych, kuratorów, policjantów, pedagogów szkolnych, dyrektorów placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i społecznych. Seminarium odbyło się w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu „Lubiteka”.
Zainteresowanie szkoleniem było bardzo duże, co nie powinno dziwić w obliczu tego, z czym trzeba się zmierzyć. Długofalowe niesienie pomocy jest trudne, trzeba dokładnie wiedzieć jaki powinien być każdy krok działania. Wielokrotnie czytaliśmy lub słyszeliśmy, że wojna na Ukrainie i pomaganie w czasie tego gigantycznego kryzysu, to nie jest sprint, ale maraton. Trzeba wiedzieć jak rozłożyć siły, by pomagać z głową.
Seminarium poprowadziły osoby mające ogromne doświadczenie w pomaganiu uchodźcom i w sytuacjach kryzysowych. Były to: Sabina Lasok-Chwiedoruk – psycholog i certyfikowany specjalista w zakresie walki z przemocą w rodzinie i Kateryna Bondarenko, socjolog i pedagog, od 15 lat mieszkająca w Polsce.
Pani Bondarenko wspiera grupę 50 uchodźczyń wraz z dziećmi, które znajdują pod opieką w Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zabrzu.
Organizację pomocy na pewno pomoże usprawnić zapoznanie się ze wskazówkami dotyczącymi codziennych problemów na Ukrainie. Zdobycie wiedzy na temat ukraińskiej rzeczywistości, zatrzymanie się na kwestiach społecznych tego kraju, z pewnością pomoże usprawnić komunikację i relacje z uchodźcami.
Należy pamiętać o tym, że wojna jest zjawiskiem, na które nie można się przygotować. Skrajny stres powoduje, że każdy reaguje inaczej. Osoby, które uciekły przed wojną często dopiero po jakimś czasie są w stanie w miarę spokojnie się komunikować. Pomaganie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za drugiego człowieka.
Seminarium szkoleniowe w Lublińcu z pewnością pomogło uporządkować wiedzę na temat niesienia pomocy i wsparło działania placówek i organizacji koordynujących działania związane z kryzysem uchodźczym.