Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego staną w parku w samym centrum Żarek Letnisko 1 grudnia. Będą tam obecne przez 2 tygodnie, aby uświadomić ludziom, czym na co dzień oddychają.
Pięć mobilnych instalacji przedstawiających model ludzkich płuc podróżuje po Polsce od połowy listopada w ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”. W tym sezonie grzewczym płuca trafią aż do czterdziestu miejscowości w dziewięciu województwach, pokazując lokalnym społecznościom jakim powietrzem oddychają. W naszym regionie płuca ustawione zostaną w gminie Poraj, w Żarkach Letnisko właśnie.
Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor. To najdobitniej pokazuje, jaka jest jakość powietrza w miejscowości, w której takie płuco stoi.
Jak przekazał Polski Alarm Smogowy mieszkańcy obserwując jak każdego dnia płuca czernieją, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zdaniem autorów kampanii takie płuca, stawiane tam, gdzie nie ma stałych pomiarów jakości powietrza, pomaga ludziom uświadomić sobie, jak złym powietrzem oddychają.
Obecna kampania odbywa się w szczególnym momencie. Już w styczniu 2022 roku w województwach śląskim i podkarpackim wejdzie w życie zakaz użytkowania najstarszych, najbardziej emisyjnych kotłów.
– Mieszkańcy mieli kilka lat na dostosowanie się do tych przepisów. Na likwidację starych urządzeń mogli otrzymać dotację w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz programów gminnych. Za rok do tych dwóch województw dołączą kolejne: małopolskie, mazowieckie i łódzkie, gdzie także pojawi się zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli najgorszych kotłów, o najwyższej emisji zanieczyszczeń – napisali w komunikacie przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego. – Niestety, wymiana tych urządzeń grzewczych idzie zbyt wolno. W wielu gminach działa program „Czyste Powietrze”, ale tempo wymiany kotłów powinno przyspieszyć. Konieczna jest większa mobilizacja mieszkańców, ale przede wszystkim władz lokalnych we wspieraniu tych wymian, właśnie poprzez aktywne zachęcanie do korzystania z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”.
(fot. smoglab.pl)