fbpx

Koszty inwestowania na GPW

W związku z galopującą inflacją i niską stopą oprocentowania lokat coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na zainwestowanie kapitału w nowe przedsięwzięcia. Pieniądze, które bezczynnie leżą na lokatach oprocentowanych poniżej wartości inflacji, de facto tracą na wartości, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do znacznego zmniejszenia wartości naszego majątku. Obok inwestycji w rynek nieruchomości, coraz więcej Polaków wybiera lokowanie swoich środków na giełdzie. Z jakimi opłatami się to wiąże?

Na początku warto zwrócić uwagę, że na Giełdzie Papierów Wartościowych możemy inwestować tylko za pośrednictwem biur maklerskich. Te z kolei naliczają opłaty i prowizja za możliwość inwestowania przy ich udziale. Zwykle są to opłaty dotyczące realizacji transakcji, opłaty za prowadzenie konta i ewentualne dodatkowe prowizje, związane z operacjami wykonywanymi przez inwestora. Warto również pamiętać o dziewiętnastoprocentowym podatku od dochodów kapitałowych wprowadzonym blisko 20 lat temu przez ówczesnego ministra finansów – Marka Belkę.

Koszty inwestowania na GPW 1
GPW

Prowizje transakcyjne

Prowizje transakcyjne to najczęściej spotykane opłaty w biurach maklerskich. Ich wysokość może się wahać od 0,13% do 0,39%. W związku z dynamicznym rozwojem technologii wiele osób decyduje się na inwestycje właśnie przez internet. Online możemy skorzystać m.in. z oferty Saxo Bank Polska, który działa na rynku finansowym już od blisko 25 lat. W przypadku tego biura, w zależności od rodzaju wybranego rachunku, prowizja za transakcję na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie waha się między 0,2% a 0,3%, przy czym nigdy nie wynosi ona mniej niż 65 złotych. Na szczęście w ramach oferty firma zapewnia także wsparcie dotyczące rachunku i pomoc techniczna dostępne przez całą dobę, 5 dni w tygodniu. Nic więc dziwnego, że Saxo Bank aktywnie obsługuje klientów w aż 170 krajach, zarządzając aktywami o wartości 80 miliardów dolarów. Współpraca z międzynarodowymi biurami maklerskimi wiąże się także z jeszcze jednym ważnym profitem.

Koszty inwestowania na GPW 2
GPW

Wybierz biuro dla siebie i inwestuj zagranicą

Nim zdecydujemy się na wybór konkretnego biura maklerskiego, warto szczegółowo sprawdzić jego ofertę. Pamiętajmy, że zgadzając się na współpracę z wybranym podmiotem, powierzamy mu część swojego majątku. To właśnie dlatego warto wybierać najlepsze firmy, cieszące się międzynarodowym uznaniem i podlegające ogólnoeuropejskiej kontroli. Ponadto, współpracując z tak dużym graczem, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zainwestowali nasze środki na zagranicznych giełdach, które często obwarowane są znacznie mniejszymi prowizjami, a co za tym idzie – większa część zysku może pozostać w naszej kieszeni. Najlepsze biura maklerskie oferują dostęp nawet do kilkudziesięciu giełd na całym świecie. Decydując się na zainwestowanie pieniędzy na Giełdzie Papierów Wartościowych, warto jednak pamiętać, że podobnie jak w innych gałęziach gospodarki – każda transakcja wiąże się z pewnym ryzykiem. Pozostając w stałym kontakcie z ekspertami i podejmując zachowawcze decyzje, co prawda nieco obniżymy potencjalne zyski, ale także zminimalizujemy ryzyko.

Koszty inwestowania na GPW 3
GPW