W Parku Lisiniec w sobotę 22 września, odbyła się największa rekonstrukcja historyczna w dziejach miasta Częstochowy. Rekonstruktorzy odtworzyli czasy saskie, które mogliśmy zobaczyć z bliska. Mogliśmy zobaczyć ówczesne życie żołnierzy, markietanek szlachty oraz ich służby. Przedstawienie przygotowali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Fortecy Częstochowskiej przy pomocy Urzędu Miasta Częstochowy oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Impreza odbyła się w ramach Juromanii – święta Szlaku Orlich Gniazd.
„Częstochowa – Północna Brama Jury. Sztuka wojenna XVIII wieku” jej zadaniem było przybliżenie kultury, sztuki a także militarnego aspektu epoki baroku. W Częstochowie zebrało się prawie stu rekonstruktorów z Polski oraz Europy. Przed sama bitwą, od godzin rannych w mieście można było spotkać XVIII wieczne patrole wojskowe, w tym samym czasie na lisinieckich błoniach powstawały historyczne obozy. Czuć było ducha czasu.
Od godz. 10:00 mogliśmy oglądać liczne scenki pokazujące codzienność w epoce baroku. Chętni mogli nauczyć się kilku tańców z tej epoki jak również spróbować dań, które wtedy jadano. Punktualnie w południe odbył się pokaz musztry a zaraz po niej posłuchać muzyki barokowej w wykonaniu śpiewaczki operowej z towarzyszącym jej trio smyczkowym.
Artystyczna część zakończył XXVIII – wieczny teatr kukiełkowy oraz pokaz historycznych tańców.
Atrakcja wieczoru na która czekali wszyscy rozpoczęła się o godz. 18:00. Starcie dwóch oddziałów piechoty i artylerii z widowiskowymi efektami pirotechnicznymi zgromadziło miłośników takich inscenizacji.
Rekonstruktorzy z Częstochowy są częstymi gośćmi w pałacach i polach bitew w całej Polsce jak i Rosji Czechach czy Niemczech. W niedalekiej przyszłości chcą także podbić Hiszpanię. Garnizon Fortecy Częstochowskiej wciąż zasila swoje szeregi, jeśli jest ktoś chętny z pewnością może spróbować swoich sił. Wystarczy napisać do nich na facebookowym profilu. Oferują pomoc w skompletowaniu stroi i całego ekwipunku, a przy tym wszystkim można poznać bitwę od środka.
(p.s-b)
[post_gallery]