Na najczęściej zadawane pytania na temat laserowej chirurgii refrakcyjnej* odpowiada Profesor Michał Szymon Nowak – doświadczony specjalista chorób oczu, który specjalizuje się w laserowej korekcji wzroku.
Panie Profesorze, na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Prof. Michał Szymon Nowak: Laserowa korekcja wzroku polega na modelowaniu krzywizny przedniej powierzchni rogówki oka za pomocą wiązki światła lasera excimerowego, co pozwala na trwałe usunięcie wady wzroku. Należy podkreślić, że jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej precyzyjnych zabiegów okulistycznych. Wadę wzroku usuwamy z obu oczu w ten sam dzień, aby okres rekonwalescencji trwał jak najkrócej.
Jak długo trwa taki zabieg i czy laserowa korekcja wady wzroku boli?
– Proszę się nie bać. Stosujemy znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. Co prawda podczas zabiegu pacjent czuje dotyk, ale to naprawdę nie boli. Samo działanie lasera to około 1,5 sekundy na jedną dioptrię wady wzroku. Laserową korekcję wzroku wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych – pacjent po zabiegu idzie do domu i przychodzi potem tylko na kontrole.
Kto może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?
– Zabiegowi laserowej korekcji wzroku może poddać się prawie każda osoba pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, która ma wadę wzroku pogarszającą widzenie z daleka. Istnieje również możliwość korekcji wady do czytania, ale wykonuje się ją tylko przy okazji korekcji wady do dali. Jeśli chodzi o rodzaj wady wzroku, to mogą to być wszystkie możliwe pod warunkiem, że struktura rogówki pozwala na wykonanie takiego zabiegu u konkretnej osoby. Kandydaci do laserowej korekcji powinni cechować się także dobrym ogólnym stanem zdrowia i nie mieć współistniejących chorób oczu jak np. stożek rogówki. Powyżej wieku 60 lat nakładają się zmiany fizjologiczne w narządzie wzroku takie jak choćby zaćma, które mogą sprawić, że efekt zabiegu nie będzie tak dobry, jak u młodszych osób.
Jak szybko możemy się spodziewać efektu dobrego widzenia?
– Zdecydowana większość osób już kolejnego dnia po zabiegu odczuwa zadowalające efekty, co przekłada się na poprawę komfortu ich życia, pozwalając na długie lata zapomnieć o trudnościach z ostrością widzenia. Bezpośrednio po zabiegu należy zakraplać oczy kroplami zgodnie z zaleceniami lekarza, wskazane jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem promieniowania UV, a kobiety nie powinny wykonywać makijaż.Już kilka dni później można prowadzić samochód, pracować czy uprawiać sport.
Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku kobieta może zajść w ciążę?
– Oczywiście sama ciąża i okres karmienia piersią to przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Jednak jeśli nie planujemy ciąży w ciągu najbliższego roku, to można bez problemu wykonać taki zabieg. Tak samo można poddać się korekcji wzroku już pół roku po zakończeniu karmienia piersią.
Na koniec zadam Panu przewrotne pytanie: czy Pan poddałby się samemu takiej operacji i gdzie można zrobić taki zabieg?
– Szanowni Państwo, ja sam nie mam wady wzroku, ale wykonałem taki zabieg mojej żonie i wielu znajomym. Wszyscy są zadowoleni i do tej pory nie potrzebują ani okularów, ani soczewek kontaktowych, żeby móc cieszyć się życiem. Zabieg powinno się wykonać w ośrodku, który ma duże doświadczenie i dobry sprzęt. Z pełną odpowiedzialnością mogę polecić ośrodek korekcji wzroku VISUMQ – PROVISUS Centrum Okulistyczne w Częstochowie, gdzie wykonuję te zabiegi osobiście. Od 2015 r. wykonałem tutaj ponad tysiąc udanych laserowych korekcji wad wzroku. Jeśli ktoś rozważa taki zabieg, to naprawdę warto go zrobić, bo świat jest potem o wiele ładniejszy. Korekcja wzroku to także brama do wolności, to wyraz dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. To mądra inwestycja.
Dziękuję za rozmowę.
*Laserowa korekcja wzroku (laserowa chirurgia refrakcyjna) jest stosowana od lat 80. ubiegłego wieku, kiedy przeprowadzono pierwsze zabiegi przy użyciu lasera excimerowego. Ciągła ewolucja technologii zarówno w obszarze diagnostyki, jak i zabiegów sprawiają, że stała się bezpieczną i najskuteczniejszą alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych.
W laserowej korekcji wzroku specjalizuje się PROVISUS BADANIA KLINICZNE SP. Z O.O. mieszczące się przy ul. Rędzińskiej 112 w Częstochowie. Wszelkie szczegóły dostępne na stronach: www.VisumQ.pl oraz www.Lepiejzobacz.pl.