W Muzeum Częstochowskim wystawa poświęcona dzielnicy Tysiąclecie. Ekspozycję, z oczywistych względów, można obecnie oglądać wyłącznie online. Wystawie towarzyszy ,,Vademecum Tysiąclecia”, czyli publikacja zawierająca kilkadziesiąt najciekawszych zdjęć z opisami.
[post_gallery]
Tysiąclecie jest drugą częstochowską dzielnicą, której Muzeum Częstochowskie poświęciło osobną ekspozycję. W 2019 roku podobna wystawa opowiadała o Rakowie,
Na wystawie zgromadzono dokumenty i fotografie pokazujące historię dzielnicy. Na ich podstawie można prześledzić, jak zmieniała się na przestrzeni lat ta część Częstochowy.
Kuratorem wystawy jest znawca Częstochowy, dr Juliusz Sętowski. Jak zapowiada Muzeum częstochowskie, na ekspozycji można obejrzeć zmiany w zabudowie na obszarze Tysiąclecia, a także zobaczyć najbardziej kiedyś charakterystyczne budynki i obiekty tego rejonu miasta, na przykład restaurację Adria, Klub Politechnik, „Mrówkowiec” czy biurowiec do tej pory nazywany przez częstochowian ,,Komobexem”.
Na fotografiach pokazywanych na wystawie zaprezentowane zostały także dwie częstochowskie uczelnie, które funkcjonują właśnie w tej dzielnicy miasta – Politechnikę Częstochowską oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza.
Oprócz dokumentów archiwalnych na wystawie pokazano fotografie z okresu PRL-u m.in. w postaci ,,Kroniki Miasta Częstochowy”, ,,Kroniki budowy Promenady XXX-lecia” – czy pamiątki, np. w postaci cegiełki na budowę kościoła św. Wojciecha, który powstawał przy oporze ówczesnych władz.
Jak informuje miasto, przygotowanie całości trwało pół roku, a materiały zebrano z rozmaitych źródeł – większość z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego czy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy (również działającego w strukturach Muzeum). Plany czy maszynopisy pozyskano z Archiwum Państwowego – współautora wystawy. Skorzystano także z zasobów Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego, Antykwarni „Niezależna” Zbigniewa Biernackiego, archiwum Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca” oraz zbiorów prywatnych.
Wystawę można „zwiedzać” wchodzą na stronę Muzeum Częstochowskiego
https://www.muzeumczestochowa.pl/
lub profil placówki na Facebooku
https://www.facebook.com/MuzeumCzestochowskie/?ref=page_internal