fbpx

Polska Wigilia jest najpiękniejsza

Polska Wigilia jest najpiękniejsza.


Siano pod białym obrusem, opłatek, którym przełamujemy się z bliskimi, a także dodatkowe miejsce przy stole, to symbole polskiej Wigilii. Są one obecne w naszych domach od wieków, ale czy wiemy dokładnie, co oznaczają?

Sianko pod obrusem
To symbol najbardziej chyba wprost nawiązujący do narodzin Jezusa. Siano umieszczamy na wigilijnym stole na pamiątkę jego skromnych narodzin, w stajence, jak chce nasza polska tradycja, wśród zwierząt.
Dawniej upamiętniały ten fakt także ustawiane w rogach pokoju snopki, które także miały zapewnić gospodarzom dobrobyt i udane zbiory.

Polska Wigilia jest najpiękniejsza 2



Wigilijny opłatek
Wigilię tradycyjnie rozpoczynamy przełamując się opłatkiem. To symbol wzajemnego poświecenie i chęć dzielenia się z bliskimi efektami swojej codziennej pracy. Ten gest ma także zbliżać i łączyć ludzi.
W dawnych czasach gospodarze wypiekali kolorowe opłatki, którymi dzielili się ze zwierzętami, co miało przynieść pomyślność gospodarstwu i chronić trzodę przed chorobami.

Dodatkowe nakrycie
Jak każe nasza tradycja, na stole w czasie Wigilii powinno znaleźć się dodatkowe nakrycie. To symboliczne miejsce przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, dla wędrowca, którego trzeba ugościć, gdy się zjawi, bo w ten wyjątkowy wieczór nikt nie powinien być sam. Puste miejsce przy stole to również wyraz pamięci o naszych bliskich, nieobecnych, którzy nie mogli z różnych względów dotrzeć na Wigilię. To również wspomnienie o tych, którzy zmarli.

Pierwsza gwiazdka
Do wieczerzy zasiadamy po zmroku, gdy na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka. Jej widok dawniej był sygnałem to rozpoczęcia Wigilii. Wypatrywanie pierwszej gwiazdy powierzano zwykle dzieciom. Ten rytuał nawiązuje do gwiazdy, za którą podążali Trzech Królowie, aby złożyć pokłon Jezusowi.

Polska Wigilia jest najpiękniejsza 3



Wigilijne potrawy
Tradycyjnie potraw na wigilijnym stole powinno być dwanaście i powinny być one postne. Spróbowanie każdej z nich ma przynieść szczęście w nowym roku. Najczęściej wśród typowych potraw wigilijnych wymienia się: barszcz z buraków z uszkami, zupę grzybową, kluski z makiem, pierogi z kapustą i grzybami, karpia smażonego bądź w galarecie, kutię czy kompot z suszu. Zestaw potraw podanych podczas wigilijnej kolacji jest jednak bardzo zróżnicowany i zależy od rodzinnych tradycji oraz regionu, w którym mieszkamy.

Polska Wigilia jest najpiękniejsza 4

Każdy z produktów wykorzystywany do przygotowania wigilijnych potraw miały od zawsze swoją symbolikę. I tak:
– ryby podczas wieczerzy wigilijnej były gwarancją zdrowia i dostatku, a karp — obfitości i siły;
– grzyby miały zapewnić szczęście oraz dostatek;
-miód był symbolem obfitości, szczęścia i miłości, a spożywany w dniu wigilii miał zapewnić przychylność sił nadprzyrodzonych, a także pomyślność i długie życie;
– orzechy od wieków symbolizują tajemnicę, pieniądze i płodność.
Zgodnie z polską tradycją przynajmniej jedna potrawa na wigilijnym stole musiała zawierać mak, by w przyszłym roku biesiadnicy zapewnili sobie pomyślność, bogactwo, a także potomków.

(red, fot.pixabay)