fbpx

Projekt polsko-niemiecki. Uczniowie z ZS 3 wrócili z wymiany

W dniach od 31 marca do 05 kwietnia 2019 roku 15 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku wzięło udział w polsko-niemieckim projekcie „Jednostka w obliczu zła” realizowanym w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Zachować pamięć”.

Dzięki ogromnemu dofinansowaniu od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży uczniowie Skorupki oraz ich rówieśnicy z Niemiec – z Dietrich Bonhoeffer Gymnasium w Metzingen – realizowali projekt w miejscach pamięci hitlerowskiego terroru na terenie Krakowa, byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Wrocławia, Kłobucka i Częstochowy.

W trakcie projektu młodzież ze „Skorupki” wraz z rówieśnikami z Badenii-Wirtembergii skorzystała z oferty pedagogicznej Muzeum Historycznego Krakowa, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, a także Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Uczniowie z Polski i Niemiec pochylili się nad losami jednostki w okresie hitlerowskiego terroru na przykładzie postaw: Tadeusza Pankiewicza, Lale Sokołowa, Zofii Posmysz, Dietricha Bonhoeffera i Paula Degenhardta oraz Adolfa Eichmanna. Celem projektu było umożliwienie młodzieży uczenia się – wyciągania wniosków z historii – na rzecz odpowiedzialnego podejścia do czasu współczesnego, do wspólnej europejskiej przyszłości, a także wzajemne poznawanie się i dążenie do długofalowego porozumienia, pojednania i przebaczenia.

Już pierwszego dnia odbyła się runda zapoznawcza dla obydwu grup, a rozmowy prowadzone były po niemiecku i angielsku. W kolejnych dniach w grupach międzynarodowych młodzi ludzie uczestniczyli między innymi w warsztatach na terenie byłego krakowskiego getta pod tytułem „Z okien apteki. Krakowskie getto we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza”.Późnym popołudniem odbyły się wieczory niemiecki i polski, kiedy to uczniowie z Niemiec i Polski przedstawiali swój kraj, symbole narodowe, kulturę, powiat, miasto i szkołę. Gimnastyki dla języka dostarczyły polskie i niemieckie łamańce językowe. Uczniowie prezentowali także panujące w obu krajach stereotypy o
Polakach i Niemcach, a grupa polska pokusiła się nawet zaprezentować Janusza – stereotyp typowego polskiego mężczyzny.

Nie obyło się także bez degustacji tradycyjnych polskich i niemieckich słodkości, aromatycznej polskiej kiełbasy czy niemieckich Brezel i Leberkäse. Prowadzeni przez krakowską przewodniczkę – w dodatku historyka sztuki – polsko-niemiecka grupa wyruszyła krakowską Trasą Pamięci w całodzienną wędrówkę w odkrywaniu historii Krakowa i w poszukiwaniu miejsc związanych z hitlerowskim reżimem.
Na terenie Kazimierza pod pomnikiem zamordowanych Żydów uczniowie zapalili znicz. Wizytę w Oświęcimiu i Brzezince rozpoczęły warsztaty wieloaspektowo przygotowujące młodych ludzi do wizyty w byłym obozie koncentracyjnym. W Auschwitz pod Ścianą Straceń uczniowie z polskiej i niemieckiej szkoły uczcili pamięć o zamordowanych, zapalili znicz. To właśnie tutaj uczniowie zrozumieli głębię przerażających słów szrajberki z
Auschwitz – Zofii Posmysz: „Jeśli
Auschwitz był piekłem, to Budy były dnem piekła” oraz tatuażysty z Auschwitz – Lale Sokolova, który „podnosi się z kolan, czuje, że stoi u progu piekieł, a dusza płonie mu żywym ogniem. ”Uczniowie zwiedzili także Wrocław w poszukiwaniu śladów Dietricha Bonhoeffera.
W Kłobucku polscy uczniowie gościli grupę niemiecką w Zespole Szkół nr 3. Obydwie grupy zostały powitane przez wicedyrektora szkoły – p. Joannę Foszner oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Kłobucku – p. Zbigniewa Zycha.

Uczniowie ze Skorupki oprowadzili swoich rówieśników po szkole, uczestniczyli wraz z nimi w zajęciach z biologii, warsztatach chemicznych prowadzonych przez uczennice klasy 2a oraz w lekcji języka angielskiego.

W trakcie spaceru po mieście uczniowie z Polski i Niemiec upamiętnili ofiary II wojny światowej zapalając znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny.
Droga z klasztoru na Jasnej Górze zawiodła uczniów pod pomnik ofiar częstochowskiego getta, o którym młodym ludziom opowiadała pani prof. dr hab. Beata Urbanowicz z Instytutu Historii UJD w Częstochowie w czasie prelekcji zatytułowanej „Nasi sąsiedzi Żydzi – z dziejów getta w Częstochowie” – poświęconej także sylwetce Paula Degenhardta.

Za rok kolejne polsko-niemieckie spotkanie – tym razem w Niemczech.

Projekt napisała: Agnieszka Sroka-Adamus.

Opiekunami w trakcie projektu były: p. Justyna Skowron i p. Agnieszka Sroka-Adamus.
(red.)