Koniec przebudowy Starego Rynku w Częstochowie coraz bliżej.
Posuwają się naprzód prace przy rewitalizacji Starego Rynku w Częstochowie. Na placu stanął już szklany pawilon, w którym ma się znaleźć między innymi stała wystawa archeologiczna poświęcona średniowiecznej historii miasta. Cały plac ma być gotowy za dwa miesiące.
[post_gallery]
Stary Rynek jest historycznym centrum dawnej, Starej Częstochowy – miasta nad Wartą, które istniało, zanim Aleje połączyły je z Nową Częstochową, która powstała wokół Jasnej Góry. Stary Ratusz – kiedyś centralny obiekt Starego Rynku – był jednym z symboli miasta do początku XIX wieku. Miasto przystępując do rewitalizacji tego terenu wiosną ubiegłego roku, postanowiło z placu za niezbyt estetycznym „Puchatkiem” stworzyć atrakcyjne dla częstochowian i turystów miejsce relaksu i wypoczynku. Stąd w projekcie uwzględniono nie tylko pawilon wystawienniczy z gastronomią, ale również sporo zieleni, fontannę, ławki, a także tzw. balansujące rzeźby.
W pawilonie wzorem Krakowa, będzie można obejrzeć odsłonięte w trakcie wykonywanych wiele lat temu robót budowlanych fundamenty średniowiecznego ratusza. Aby Stary Rynek po rewitalizacji tętnił życiem, schody muzeum służyć będą za niewielki amfiteatr dla kameralnych imprez kulturalnych. Nowy budynek ma pomieścić też część usługowo-gastronomiczną.
Roboty odbywają się etapami. W pierwszym zaplanowano właśnie wzniesienie szklanego pawilonu. W kolejnych: przebudowę ulic wokół rynku, m.in. ulicy Mirowskiej, Senatorskiej i Stary Rynek.
W ramach zadania o nazwie ,Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu” gruntownej modernizacji poddana została także cała płyta placu, w którą wmontowana zostanie fontanna w postaci pasa wodnego. Interesującym dopełnieniem nowego wyglądu Starego Rynku będzie 14 balansujących rzeźb, podwieszonych na specjalnych masztach. Plac za “Puchatkiem” zyska również zieleń, nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury.
Inwestycja warta prawie 24 mln złotych jest wspierana funduszami unijnymi, które pozyskał samorząd oraz dotacją z budżetu państwa. Z Unii Europejskiej gmina otrzymała na to zadanie około 16 mln, dotacja rządowa, to ponad 1,8 mln złotych. Prowadzone równolegle z remontem Starego Rynku remonty pobliskich ulic, m.in. ulicy Mirowskiej, finansowane są wyłącznie z gminnego budżetu.
Według pierwotnych planów Stary Rynek miał być gotowy już w czerwcu tego roku. Plany pokrzyżowała jednak epidemia, a także problemy, które pojawiły się na etapie prac ziemnych, a których nie można było przewidzieć opracowując projekt. Termin ukończenia inwestycji władze Częstochowy musiały przekładać już dwukrotnie. Najpierw na wniosek wykonawcy robót przełożono go na listopad, a gdy i on okazał się nierealny, wyznaczono nowy, na 20 grudnia. Miejmy nadzieję, że tym razem nie będzie kolejnego opóźnienia.
(Tekst i fot. IBS)