fbpx

W Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom “Skrawek Nieba” odbyło się szkolenie przy pomocy alkogogli i dogoterapii

W Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom “Skrawek Nieba” odbyło się szkolenie, które przeprowadzili członkowie Polskiego Związku Miłośników Psa Użytkowego.

W miniony poniedziałek w częstochowskiej Straży Miejskiej gościli członkowie Polskiego Związku Miłośników Psa Użytkowego, którzy na co dzień szkolą i trenują Primę – psa służbowego strażników. Tym razem pojawili się by wyedukować i przeszkolić dzieci i młodzież ze „Skrawka Nieba”.

Podczas spotkania odbyły się zajęcia edukacyjne z dogoterapii ze specjalnie wyszkolonymi psami oraz zajęcia ze specjalną walizką edukacyjną i pięcioma rodzajami alkogogli.

„Wilcze tropy” to oferta zajęć dla dzieci i młodzieży, podopiecznych świetlicy „Skrawek Nieba” funkcjonującej przy Straży Miejskiej w Częstochowie. Młodzi ludzie podczas zajęć uczą się sposobów zapobiegania zjawiskom ryzykownym (przemoc, substancje psychoaktywne itp.).

Tym razem zajęcia były prowadzone za pomocą:

  • Dogoterapi – zajęć profilaktyczno – rozwojowych z udziałem specjalnie wyszkolonych psów;
  • Walizki edukacyjnej zawierającej 24 atrapy narkotyków;
  • 5 rodzajów alko gogli imitujących różne dawni alkoholu.

Zadaniem alkogogli jest  symulowanie stanu nietrzeźwości zaburzając pracę błędnika i otępiając zmysł wzroku. Pokazują, jak trudno jest przejść lub przejechać dany odcinek drogi mając promile „we krwi”.

W Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom “Skrawek Nieba” odbyło się szkolenie przy pomocy alkogogli i dogoterapii 2
Fotografie: Straż Miejska Częstochowa

W czasie zajęć wszyscy chętni mogli przy użyciu alkogogli pokonać specjalny tor sprawnościowy na czas:

  • Pieszo;
  • Slalomem,

poprzez poruszanie się do przodu i do tyłu wyznaczonym torem.

Dodatkowo podczas zajęć zostały pokazane umiejętności specjalnie wyszkolonych psów do wyszukiwania substancji psychoaktywnych.

Program nakierowany jest na modyfikację wiedzy, przekonań i motywów działania w odniesieniu do wartości i celów, którymi kierują się dzieci i młodzież, czego zakładanym efektem będzie ograniczenie lub zaniechanie podejmowania zachowań ryzykownych (np. sięganie po napoje alkoholowe) i podtrzymanie zachowań ocenianych jako pozytywne (np. wolontariat, uprawianie sportu itp) .

Zadanie, które realizują członkowie Polskiego Związku Miłośników Psa Użytkowego jest finansowane ze środków budżetu Miasta Częstochowy.