To wydarzenie co roku przyciąga na olsztyński rynek tłumy! Polubili je nie tylko mieszkańcy gminy i regionu, ale również turyści z różnych zakątków Polski. Przed nami tegoroczny, dziewiąty już Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek, 18 lipca. Wstęp jest wolny.
Za organizację tego wydarzenia odpowiadają Miasto i Gmina Olsztyn, Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Jurajski Festiwal Sztuki i Wina już od pierwszej edycji cieszy się sympatią publiczności. Imprezę poświęcono różnym obszarom kultury i sztuki, zarówno tej ludowej, jak i nowoczesnej. Impreza przybliża tradycje winiarskie regionu, a także specyfikę winnic z bardziej odległych stron kraju.

Festiwalowy program zawsze jest bogaty i różnorodny. Łączy muzykę, ciekawe warsztaty, spotkania, sztuki wizualne. Jest też doskonalą okazją, by w miłej atmosferze i wśród pięknych jurajskich widoków posmakować win nie tylko rodem z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale i świata.
W tym roku impreza zorganizowana zostanie po raz dziewiąty. Trzydniowe wydarzenie rozpocznie się w piątek, 18 lipca. Otwarcie stoisk wystawienniczych przewidziano o godz. 16. Godzinę później – już w gmachu olsztyńskiego GOK-u, odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jacka Pałuchy. Koncerty zaplanowano od godz. 18. Najpierw zabrzmią przeboje operetkowe, a wykonają je soliści i zespół Con Voce. Potem grać będzie Cizzz Band. Wieczór zwieńczy potańcówka, którą zaplanowano do godz. 23.

W sobotę i niedzielę stoiska otwarte będą już od godz. 11. 19 lipca przyjdzie też pora na tradycyjną paradę prowadzoną przez Bachusa (w mitologii rzymskiej to bóg wina, płodności, dzikiej natury i rozkoszy), która o godz. 12 wyruszy spod zamku. Pół godziny później przewidziano występ Orkiestry Dętej„Sempre” oraz zespołu mażoretek„Iskra”. O godz. 13 zaprezentuje się chór „Akord”, a o godz. 13.30 – Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Rybarzowice”.
Z kolei o godz. 15 przed publicznością wystąpi teatr uliczny „Teatr na walizkach” ze spektaklem „Ristorante”. Później znów będzie bardzo muzycznie. O godz. 17 koncertować ma Zofia Karbowiak z zespołem Miód. Piosenkarka przed laty nagrywała z Yarem i Liroyem, dotarła do półfinału duńskiej edycji programu „X Factor”, a po powrocie do Polski dwukrotnie brała udział w krajowych eliminacjach do Eurowizji.

O godz. 18.30 przyjdzie pora na pierwszą z tegorocznych gwiazd – Kubę Sienkiewicza ze swoim zespołem. Tego artysty nikomu przedstawiać nie trzeba, bowiem od ponad 30 lat stoi na czele grupy Elektryczne Gitary,z którą nagrał kilkanaście płyt i wylansował szereg przebojów takich jak np. „Jestem z miasta”, „Włosy”, „Dzieci” i „Koniec”. Sukcesem okazały się również solowe albumy muzyka, jak choćby „Od morza do morza” oraz „Źródło”.

Na finał soboty zaplanowano jeszcze koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec, który wypełnią włoskie piosenki (godz. 20) oraz potańcówka (do godz. 23).
Niedzielne występy rozpoczną się od godz. 14. Wówczas zagra Zespół Góralski Odrowązianie z Odrowąża. Natomiast na godz. 15 przewidziano animacje dla dzieci „Żywa rzeźba”. Pół godziny później Grzegorz Hoffman da pokaz akrobacji na linie rozpiętej nad olsztyńskim rynkiem (drugi występ slackline będzie o godz. 18.30). Z kolei o godz. 16 odbędzie się koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu studentów Katedry Muzyki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Tego dnia również przewidziano koncerty festiwalowych gwiazd. I tak o godz. 17.30 wystąpi legenda sceny reggae z Częstochowy, czyli grupa Habakuk, która w tym roku fetuje 35-lecie. Szykuje się energetyczna zabawa w rytmie takich hitów pokroju „Rasta trans” czy „Rozczochrany łeb”. A o godz. 19 koncertować mają Gospel Joy i Mietek Szcześniak. Popularność i sympatię publiczności urodzonemu w Kaliszu artyście zagwarantowały takie utwory jak „Za-czekam”, „No co ty na to?”, „Kocham (tylko Ciebie)” czy słynna „Dumka na dwa serca” nagrana wspólnie z Edytą Górniak do filmu „Ogniem i mieczem”.
Wydarzeniami towarzyszącymi dziewiątej edycji festiwalu będą warsztaty winiarskie i warsztaty plastyczne dla dzieci. Zaplanowano również wystawę członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa zatytułowaną „Neapol, Amalfi, Positano”.
Wstęp jest wolny.

red., mat. UMiG Olsztyn, fot. T. Sieniawski