Cisza, spokój, świeże powietrze, bliskość natury – wszystko to daje nam las. Jednak czy wiemy jak powinniśmy się zachowywać, gdy znajdziemy się na leśnych terenach? Co nam wolno, a czego powinniśmy się wystrzegać?
Sezon letnich spacerów po lesie w pełni. Nawet krótka wycieczka do lasu daje możliwość zbliżenia się do natury i odetchnięcia od miejskiego zgiełku. Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich, jednak musimy wiedzieć że obowiązują w nich określone przepisy i zasady. O czym musimy pamiętać aby las służył zarówno nam, jak i kolejnym pokoleniom przypomina leśniczy Leśnictwa Wapiennik (Nadleśnictwo Kłobuck) Zdzisław Korzekwa.
Wybierając się do lasu pamiętaj o kilku zasadach:
- Samochód pozostaw w specjalnie przygotowanym do tego miejscu postojowym – do lasu nie można wjeżdżać autem, quadem czy motocyklem.
- Zachowaj ostrożność używając ognia – w lesie nie można stwarzać zagrożenia, a takim jest rozpalanie ognisk, grillowanie czy chodzenie z otwartym ogniem. Ogniska rozpalamy wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach.
- Zadbaj o czystość terenów leśnych – nie wyrzucaj pustych butelek, opakowań po słodyczach czy kanapkach aby nie tworzyły hałd śmieci.
- Nie puszczaj psa wolno – jeśli na spacer zabierasz ze sobą psa, prowadź go na smyczy, aby nie stwarzał niebezpieczeństwa dla leśnych mieszkańców. Obszar leśny nie jest naturalnym środowiskiem dla zwierząt domowych. Pies puszczony luzem może w lesie pogonić lub nawet zaatakować dzikie zwierzę, zgubić się czy wpaść w sidła.
- Zbierając grzyby lub owoce leśne pamiętaj aby nie uszkodzić krzewów, ani miejsc w których rosną.
- Grzyby i rośliny, których nie znasz pozostaw w lesie. To pokarm leśnych mieszkańców, a także część ekosystemu. Niszczyć nie wolno nie tylko grzybów i runa leśnego lecz także wszystkich innych roślin.
- Zachowaj bezpieczną odległość od dzikich zwierząt. Zwierzę, które nie płoszy się na Twój widok, może stanowić zagrożenie, ponieważ jest prawdopodobnie chore lub ranne.
- Nie należy hałasować i straszyć zwierząt – tereny leśne to schronienie dzikiej zwierzyny, której nie wolno płoszyć, ścigać, chwytać czy zabijać, nie wolno także niszczyć lęgowisk, ptasich gniazd czy legowisk.
- Biwakuj tylko w wyznaczonych miejscach.
Apelujemy o to, aby traktować tereny leśne, jak swój dom, nie zaśmiecać ich, nie niszczyć przyrody. Pamiętajmy o tym, że las to nasze wspólne dobro, miejsce, gdzie możemy obcować z przyrodą, a przede wszystkim fabryka tlenu.
red.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
Czytaj także: Odkryj bogactwo śląskiej przyrody. [Fotorelacja]