fbpx

Jubileusz SP nr 46. Najstarsza częstochowska podstawówka świętowała 170-lecie

Najstarsza szkoła w Częstochowie obchodziła 170. urodziny. Uroczystość odbyła się 23 maja w Miejskim Domu Kultury.

Jubileuszowe widowisko odbyło się w piątek, 23 maja w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. Nauczyciele przygotowali wraz z uczniami, absolwentami i rodzicami widowisko nawiązujące do dziejów szkoły. Rozpoczął je polonez w wykonaniu najstarszej grupy uczennic i uczniów. Potem publiczność mogła prześledzić historię placówki – od pierwszych zajęć szkolnych, przez nawiązania do powstania styczniowego, a także I i II wojny światowej. Przemysław Gaudy – jeden z rodziców uczniów SP nr 46 –  wykonał legendarne utwory: „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Wolność” Marka Grechuty.

Jubileusz SP nr 46. Najstarsza częstochowska podstawówka świętowała 170-lecie 2
jubileusz SP nr 46 (fot. udostępnione przez organizatorów)

W jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 46 im. Stefana Żeromskiego uczestniczyli m.in. naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Salwierak, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos czy dyrektor delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Muzyka.  Urzędnicy – w tym naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji – przekazali zasłużonym nauczycielom i przyjaciołom szkoły pamiątkowe medale oraz monografię placówki. Rafał Piotrowski przekazał także list gratulacyjny od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, a przedstawicielka kuratorium – od Śląskiej Kurator Oświaty Aleksandry Dyli.

Jubileusz SP nr 46. Najstarsza częstochowska podstawówka świętowała 170-lecie 3
jubileusz SP nr 46 (fot. udostępnione przez organizatorów)

Podczas majowej uroczystości nagrodzono również laureatki i laureatów konkursu muzycznego „Evergreen na polską nutę”, recytatorskiego „Poezji i prozy twórców częstochowskich”, plastycznego „Częstochowa na przestrzeni wieków” i „Nasza Szkoła na przestrzeni wieków” oraz plastyczno-historycznego „Moje korzenie”.

Uroczystość zbiegła się z pożegnaniem Janusza Sikorskiego, odchodzącego na emeryturę dyrektora szkoły. Warto dodać, że funkcję sprawował przez 31 lat. W tym czasie SP nr 46 stała się nowocześnie wyposażoną placówką współpracującą w ramach projektów unijnych POWER i Erasmus+ z Hiszpanią, Francją, Włochami, Grecją, Rumunią i Portugalią. Sam Sikorski brał zresztą udział m.in. w wyjeździe szkoleniowym do szkoły w Leganes pod Madrytem i miał tam okazję przybliżyć nieco Polskę młodzieży oraz tamtejszym władzom lokalnym.

Jubileusz SP nr 46. Najstarsza częstochowska podstawówka świętowała 170-lecie 4
jubileusz SP nr 46 (fot. udostępnione przez organizatorów)

Podczas jubileuszu pedagog odebrał podziękowania za swoje zasługi dla miejskiej oświaty. W imieniu dyrekcji innych częstochowskich szkół głos zabrał dyrektor I LO im. Słowackiego Tomasz Szczygłowski, który określił Janusza Sikorskiego jako swojego ,,mentora”.

Historia SP nr 46

Jubileusz SP nr 46. Najstarsza częstochowska podstawówka świętowała 170-lecie 5
jubileusz SP nr 46 (fot. udostępnione przez organizatorów)

Pierwsze zapiski o nauczaniu prowadzonym w Kawodrzy mówią o szkole elementarnej, w której dzieci korzystały z elementarza wydrukowanego na Jasnej Górze. W 1855 roku powstała Jednoklasowa Szkoła Powszechna w Kawodrzy Dolnej, w ówczesnej gminie Grabówka, z siedzibą w budynku przy obecnej ul. Łukowej, przeznaczonym początkowo na kancelarię gminną. Znane są nazwiska pierwszych nauczycieli – były to panie Jaskółkowska, Krych, Burzańska i Urbańska oraz panowie Praski, Rygocki, Linczewski, Pietrow, Kijański, Dawidowicz, Iwanow, Piecewicz i Jabłoński.

Jubileusz SP nr 46. Najstarsza częstochowska podstawówka świętowała 170-lecie 6
jubileusz SP nr 46 (fot. udostępnione przez organizatorów)

Niestety, w 1908 r. budynek strawił pożar. Spłonęła cała dokumentacja – dzienniki, kroniki i akta. Zachowały się jedynie prywatne zapiski nauczycieli. W 1909 r. budynek szkolny został odbudowany, a uroczystego poświęcenia dokonał ksiądz Jan Sowiński, z parafii św. Barbary. Po rocznej przerwie, w dniu 1 października 1909 r. wznowiono zajęcia w odbudowanej szkole.

Historyczny moment dla szkoły w Kawodrzy Dolnej, nadszedł wraz z rokiem szkolnym 1964/65. W sierpniu rozpoczęto budowę nowego budynku, a we wrześniu zakończono wykopy pod fundamenty. Odbiór techniczny nastąpił 30 czerwca 1965 r. Koszt budowy wyniósł 3 mln ówczesnych złotych. Placówka została zarejestrowana pod numerem 1053 na liście szkół pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego. Otrzymała imię Stefana Żeromskiego.

Jubileusz SP nr 46. Najstarsza częstochowska podstawówka świętowała 170-lecie 7
jubileusz SP nr 46 (fot. udostępnione przez organizatorów)

30 maja 1975 r., w 120. rocznicę istnienia i 50. rocznicę śmierci patrona, szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski.

W styczniu 1992 r. Szkoła w Kawodrzy Dolnej, podobnie jak inne placówki, została przekazana do prowadzenia Miastu Częstochowa. Stała się zakładem budżetowym, prowadzącym samodzielnie gospodarkę finansową.

Jubileusz SP nr 46. Najstarsza częstochowska podstawówka świętowała 170-lecie 8
jubileusz SP nr 46 (fot. udostępnione przez organizatorów)

W styczniu 1995 r., w wyniku konkursu na stanowisko dyrektora szkoły na lata 1994 -1999, został wybrany Janusz Sikorski.

Więcej o dziejach szkoły można przeczytać na stronie – sp46czestochowa.edupage.org

red., mat. UM Częstochowy