fbpx

Zmarł Janusz Mielczarek. Pogrzeb artysty odbędzie się 15 maja w Częstochowie

11 maja w wieku 89 lat zmarł Janusz Mielczarek – artysta fotografik, pisarz, dziennikarz. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek, 15 maja w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

To kolejna smutna wiadomość, która spadła na środowisko częstochowskiej kultury. Niedawno pożegnaliśmy Pana Hieronima, a 11 maja późnym wieczorem odszedł Janusz Mielczarek. Fotografik, uczestnik wielu ważnych, prestiżowych prezentacji, pisarz, dziennikarz, autor tekstów teatralnych i kabaretowych, aktor teatrów studenckich, organizator i pomysłodawca wystaw, plenerów, konkursów fotograficznych, działacz społeczny, członek towarzystw twórczych i artystycznych, urzędnik państwowy (fragment tekstu Mariana Panka „Budowanie świata” z albumu „Fotografie 3- w poszukiwaniu różnych stanów piękna”, wydanego przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie w 2007 r.)

Debiutował literacko zbiorem opowiadań „Zanim wyrzucą cię z samolotu”, nagrodzonym trzecią nagrodą w konkursie na debiut książkowy warszawskiego Wydawnictwa „Iskry”. Wydano go w 1986 r.w nakładzie 10 tys.egzemplarzy. Cenił sobie „gęste” teksty, dlatego preferował małe formy literackie.

W latach 1978-1987, jego opowiadania nagradzane były na ogólnopolskich konkursach literackich, organizowanych m.in. przez ZLP w Poznaniu i Zielonej Górze, „Tygodnik Kulturalny”, w konkursie im. R. Urbana w Opolu, KAW w Łodzi.

Tytułowy utwór ze zbioru „Hrabalowisko i inne opowiadania” został nagrodzony w listopadzie 2010 r. w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. St. Grochowiaka. W lutym 2011 r. nagrodę w XVIII edycji konkursu literackiego „Krajobrazy słowa” otrzymało inne opowiadanie z tego zbioru – „Kołdra”.

Pierwszą nagrodę we wspomnianym Konkursie im. St. Grochowiaka otrzymał w 2014 r. za opowiadania „Karuzelowy” i „Jeszcze tylko tango” – zamieszczone w zbiorze „Do widzenia, panie Fellini”.

Gdy Janusz Mielczarek wydawał tom „Szczęściarz i inne przypadki” Bogdan Knop, dziś redaktor naczelny Magazynu Galeria Literacka, napisał o nim tak: Jeden z tych, których Stwórca obdarzył wieloma talentami, a jednocześnie dał im możność bycia skromnym. Wiele lat swego życia poświęcił fotografii, zdobył prestiżowe nagrody, organizował imprezy międzynarodowe i kluby fotograficzne. Wydawało się, że w sztuce fotografii doznał spełnienia. A jednak z czasem odezwała się w nim inna pasja, która źródła ma w jego młodości – pisanie. Debiut literacki późniejszego autora „Hrabalowiska” to rok 1957. Wtedy współtworzył studencki ruch teatralny i literacki, zasiadał też w radzie Teatrów Studenckich. Poznał prominentne postaci życia kulturalnego, sam stał się ważna osobą – nie ze względu na pełnione funkcje, ale oddziaływanie i wagę swych dokonań. Odchodził od literatury i wracał do niej.

Działalność częstochowianinem nagrodzono m.in. medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, oraz Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Janusz Mielczarek zmarł w wieku 89 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek, 15 maja o godz. 13 w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

red.