fbpx

90 lat temu w Częstochowie urodziła się poetka Halina Poświatowska

Rodzinne miasto świętuje 90. rocznicę urodzin Haliny Poświatowskiej. Obchody organizuje Muzeum Częstochowskie. W programie m.in. salon poezji, czy spacer śladami autorki.

Wybitna poetka urodziła się 9 maja 1935 roku jako Halina Myga. W rodzinnej Częstochowie ukończyła I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.

Jako dziesięciolatka, w czasie okupacji niemieckiej, ukrywała się z rodziną w piwnicy. Pobyt w zimnym pomieszczeniu skończył się anginą. Ta choroba pozostawiła po sobie nieodwracalne skutki.Z powodu wady serca, wówczas nieuleczalnej, większość życia spędziła w szpitalach i sanatoriach. Tam poznała swojego przyszłego męża, Adolfa Poświatowskiego, również poważnie chorego. Ślub wzięli w 1954 r. w Częstochowie. Małżeństwo potrwało zaledwie dwa lata. Poetka w wieku 21 lat została wdową.

W 1958 r. dzięki środkom zebranym wśród Polonii Poświatowska przeszła operację w Stanach Zjednoczonych. Potem ukończyła amerykański college. Jednak stęskniona za rodziną, powróciła do kraju. Zamieszkała w Krakowie. Gdy jej stan zdrowotny mocno się pogorszył, w 1967 r. przeszła powtórną operację – tym razem z Warszawie. Zmarła w wyniku powikłań -11 października tamtego roku. Pochowano ją na cmentarzu św. Rocha w rodzinnej Częstochowie.

9 maja 2007 w jej rodzinnym domu przy ul. Jasnogórskiej 23 otwarto Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (to obiekt Muzeum Częstochowskiego), gdzie zgromadzono m.in. rodzinne pamiątki. W tym samym roku w Alejach odsłonięto Ławeczkę, na której zasiadła poetka (do dziś stanowi ona dużą atrakcję turystyczną). Dodajmy też, od roku 1996 patronuje ona Szkole Podstawowej nr 8 w Częstochowie. Ma również swoją ulicę zlokalizowaną w dzielnicy Tysiąclecie.

Poetka pozostawiła po sobie cztery tomy poetyckie: „Hymn bałwochwalczy”, „Dzień dzisiejszy”, „Oda do rąk” i „Jeszcze jedno wspomnienie” oraz autobiograficzną „Opowieść dla przyjaciela”. Po jej śmierci odnaleziono wiele niepublikowanych liryków, opowiadanie, bajkę dla dzieci, dramaty, listy – zebrane w „Dziełach”. Jej twórczość przetłumaczono m.in. na język perski, bułgarski, niemiecki czy portugalski.

90 lat temu w Częstochowie urodziła się poetka Halina Poświatowska 2

Częstochowskie obchody 90. urodzin poetki

9 maja 2025 r. mija 90. rocznica urodzin Poświatowskiej. Do wspólnych obchodów zaprasza Muzeum Częstochowskie, które we współpracy z Domem Poezji i Biblioteką Publiczną zorganizowała szereg propozycji.

Tego dnia w Ratuszu Miejskim o godzinie 17 będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym ,,O poetach… Halina Poświatowska’’, czyli spotkaniu współorganizowanemu z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W tym samym miejscu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa ,,Ukojenie’’ Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk, która w swoich pracach inspirowała się twórczością Poświatowskiej.

Warto zaznaczyć, że wstęp do Domu Poezji 9 maja jest bezpłatny.

Na 10 maja zaplanowano również dwa wydarzenia. Pierwsze, czyli zwiedzanie wystawy we wspomnianym Domu Poezji, zacznie się o godzinie 11. Na zwiedzaniu obecny będzie brat poetki – Zbigniew Myga. Następnie na spacer po Częstochowie ,,Śladami Haliny Poświatowskiej’’ zaprosi doktor Juliusz Sętowski. 

Tego samego dnia o 12.30 w Domu Poezji odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci ,,Kolaż poetycki’’, gdzie uczestnicy będą mogli tworzyć słowem i obrazem (obowiązują zapisy pod nr tel. 34 360 61 09 -wstęp 1 zł). 

Również 9 maja o godzinie 19 (oraz 11 maja o godzinie 16) w Teatrze im. A. Mickiewicza w  odbędą się prezentacje spektaklu ,,Listy niosące miłość”, inspirowanego listami miłosnymi, które Halina Poświatowska pisała do swoich ukochanych. W roli głównej – Agnieszka Łopacka.

Na ostatnie wydarzenie organizatorzy zapraszają pod koniec miesiąca, bo 22 maja, gdzie o godzinie 17 w Ratuszu Miejskim będzie okazja do wysłuchania rozmowy z Małgorzatą Omelańczuk-Pawluk i Władysławem Szelągiem — prezesem Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie, które będzie obchodziło 35-lecie działalności. 

„IV Tydzień Kultury z częstochowską poetką”

Do wydarzeń głównych przyłączyło się także kilka jednostek miejskich i szkoła. Mowa o Miejskim Domu Kultury, który będzie organizował wystawy fotograficzne, plastyczne i ceramiczne, inspirowane twórczością Poświatowskiej, oraz prezentację grupy teatralnej, która będzie recytowała jej wiersze. 

Z osobnym cyklem wydarzeń „IV Tydzień Kultury z częstochowską poetką” wystąpiła Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej. 

9 maja o godzinie 8 w III Alei NMP przy ławeczce Poświatowskiej odbędzie się czytanie utworów poetki. Tego samego dnia, na terenie SP8 o godzinie 11 — apel poświęcony pamięci matronki.

19 maja o godzinie 14 w SP8 Zofia Golachowska, częstochowska pisarka, spotka się z uczniami szkoły. Przewidziany jest też happening plastyczny w wykonaniu dzieci z klas IV-VI i warsztaty plastyczne, na których uczestnicy będą robić maski z kolorowych piór — pod hasłem „Upominek dla Jubilatki”. 

Na 20 maja zaplanowane jest Szkolne Święto Poezji — konkurs recytatorski, lekcje języka polskiego ,,Z poezją Haśki w tle” i wernisaż wystawy okładek zaprojektowanych przez uczniów do tomów poezji matronki. 

Następnego dnia, 21 maja od godziny 9, w SP8 będzie czas na serię międzyszkolnych konkursów dla szkół podstawowych.

22 maja odbędzie się uroczyste wznowienie działalności Muzeum Haliny Poświatowskiej w SP8, przy okazji którego będzie szansa na wzięcie udziału w lekcjach muzealnych. 

Na zakończenie, 23 maja, wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w ,,Pikniku z Haśką”.

red., mat. UM Częstochowy