fbpx

Częstochowski poeta Aleksander Wierny z nominacją do Nagrody Orfeusza

„Nagle, zawsze nagle już tego nie mamy” Aleksandra Wiernego znalazło się na liście 20 książek nominowanych do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”. Tytuły te wybrano spośród 257 zgłoszonych tomów poetyckich wydanych w 2024 roku.

Rozmowę dotyczącą wydanej w ubiegłym roku książki „Nagle, zawsze nagle już tego nie mamy” publikowaliśmy na naszym portalu. – Tom jest o przemijaniu, stracie. Gdybym powiedział, że o oswajaniu tego, że przemijamy, może bym przesadził, ale byłbym blisko. Jednak rzeczywiście nie jest to książka tylko o przemijaniu ludzkim, jakiejś konkretnej osoby, ale też o przemijaniu pewnej formy cywilizacji, w której żyjemy. Opowiadam o tym, co odchodzi, o tym co umiera, choć oczywiście nie w takim dosłownym sensie – mówił częstochowski poeta, Aleksander Wierny.

To czwarta książka poetycka, którą autor ma na swoim koncie. Poprzednie: Sygontka” (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów, 2019), „Częstochowa” (Fundacja Duży Format, 2020) i „małe nowe ciała” (Galeria Sztuki Współczesnej BWA, 2021) również nominowano do Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”.

Częstochowski poeta Aleksander Wierny z nominacją do Nagrody Orfeusza 2
„Nagle, zawsze nagle już tego nie mamy”

Ta czwarta z kolei nominacja dla częstochowianina ogłoszona została kilka dni temu. Do 14. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” zgłoszono 257 tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2024 roku. Jury, w którym zasiedli: Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Czajkowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Bronisław Maj i Marek Zagańczyk (sekretarz jury Wojciech Kass), nominowało dwadzieścia tomików.

„Nagle, zawsze nagle już tego nie mamy” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Odział w Łodzi, Dom Literatury w Łodzi) znalazło się na liście wraz z takimi publikacjami jak m.in. „Epoka wymierania” (Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2024 r.) Tomasza Jastruna i „Hulanki & Swawole” (Wydawnictwo a5, Kraków 2024 r.) Tomasza Różyckiego.

Kolejny etap rozstrzygnięć jury, czyli wyłonienie pięciu finalistów i laureata Orfeusza Mazurskiego (do którego nominowano trzy tytuły), nastąpi w czerwcu. Z kolei gala wręczenia nagród odbędzie się w Praniu 19 lipca, laudacje na cześć finalistów wygłoszą członkowie jury, ogłaszając jednocześnie laureata Grand Prix.

Wiersze finalistów i nominowanych będą prezentowane przez studentów Akademii Teatralnej w Warszawie w formie nagrań audiowizualnych na antenie Radia dla Ciebie oraz w mediach społecznościowych. Szczegóły na stronie www.orfeusz-nagroda.pl.

Nagrody w wysokości 40 tys. zł (Orfeusz) i 13 tys. zł (Orfeusz Mazurski) ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aleksander Wierny

Urodził się i mieszka w Częstochowie. To absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Kiedyś – dziennikarz prasowy i telewizyjny w lokalnych redakcjach, dziś – urzędnik. Wydał prozę gatunkową – kryminały „Światło” i „Teraz”, horror „Krew i strach”, autobiograficzną prozę „Matka mojego dziecka” oraz powieść drogi „Słabnące światło sierpniowego słońca” (Fundacja Duży Format, 2021). Na swoim koncie ma również cztery książki poetyckie.

red.