W sobotę, 3 maja w jasnogórskim sanktuarium odbędzie się Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
3 maja, w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 6 nastąpi uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Z kolei o godz.10 przed jasnogórskim Szczytem rozpocznie się program słowno-muzyczny zatytułowany „Pielgrzymi Nadziei”. Podczas niego nastąpi złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To wydarzenie zainauguruje także pielgrzymkę wszystkich, którzy podejmują tę 9-miesięczną inicjatywę.
Sumę odpustową, o godz. 11.00, ne Szczycie celebrować będą przedstawiciele Episkopatu Polski, na czele z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą. Podczas Eucharystii ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

Przypomnijmy, że 3 maja mija 59 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego tego aktu. Zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski.
-Zamiar oddania naszej Ojczyzny w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Polski był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z tym największym dokonaniem, czyli Aktem Oddania. Jego oryginalny tekst znajduje się w srebrnej tubie obok Cudownego Obrazu – przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Mszę św. w Bazylice o godz. 19 odprawi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a poprzedzi ją procesja eucharystyczna o godz. 18.30. Zwieńczeniem będzie Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego.

-Choć tytuł Maryi Królowej Polski sięga II poł. XVI w. – już wtedy poeta Grzegorz z Sambora nazywał Maryję „Królową Polski i Polaków” – to właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Maryję za Królową swoich państw, nazywając Maryję „szczególną Patronką Królestwa Polskiego”. Król przyrzekł wówczas szerzyć cześć Matki Bożej, wystarać się w Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej oraz zaprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną. Polscy biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem Królowej Polski po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 r. Zaproponowali 3 maja, aby podkreślić łączność tego święta z uchwaloną 3 maja 1791 r. pierwszą polską konstytucją. Święto obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości – informuje Biuro Prasowej Jasnej Góry.
red.