fbpx

Zmarły papież Franciszek 9 lat temu pielgrzymował na Jasną Górę

21 kwietnia o godz. 12 na Jasnej Górze, w całej Archidiecezji Częstochowskiej i wielu innych miejscach w Polsce zabiły dzwony na znak śmierci papieża Franciszka.

W Wielkanocny Poniedziałek o godz. 7.35 zmarł papież Franciszek. Tego dnia o godz. 18.30 na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej odbyła się msza św. za ojca świętego. Przewodniczył jej bp Andrzej Przybylski. – Dziękujemy z całym Kościołem za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Stajemy tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście – mówił duchowny.

Sanktuarium przypomina, że zmarły papież Franciszek był jasnogórskim pielgrzymem. W 2016 roku pod przewodnictwem papieża Franciszka odbyło się na Jasnej Górze narodowe dziękczynienie za chrzest Polski w 1050. rocznicę.

Zmarły papież Franciszek 9 lat temu pielgrzymował na Jasną Górę 2
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Papieskiej pielgrzymce do Częstochowy 28 lipca towarzyszyły słowa: „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”.

Ojciec święty złożył przed Cudownym Obrazem Złotą Różę – dar dla jasnogórskiego klasztoru. Ta składa się z marmurowej podstawy, zwieńczonej srebrnym wazonem, na którym widnieje herb papieski. Z wazonu wyłaniają się gałązki z trzema różami i liśćmi.

Zmarły papież Franciszek 9 lat temu pielgrzymował na Jasną Górę 3

Złota Róża papieska jest znakiem pobożności i nabożeństwa, szczególnym darem papieskim dla miejsc świętych, zwłaszcza sanktuariów maryjnych na świecie. Jest wyeksponowana pomiędzy dwiema innymi różami papieskimi ofiarowanymi przez Jana Pawła II i Benedykta XVI (zamontowano je w nastawie ołtarzowej po prawej stronie Obrazu Matki Bożej)

„Prego en Madonna mi benedica, peccatore. Franciscus, 28.07.2016” tzn. „Proszę, aby Matka Boża mi błogosławiła, grzesznikowi. Franciszek” – taki jest wpis wpis papież pozostawił na Jasnej Górze.

Z kolei paulini przekazali Franciszkowi kopię Cudownego Obrazu i okolicznościowy kielich.

-Wyrazem pamięci papieża Franciszka o częstochowskim sanktuarium stał się też szczególny jego dar, który otrzymała Jasna Góra w 2020r.. To przywilej odpustu zupełnego „in perpetuo”, czyli mającego „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych przybywających na Jasną Górę. To przywilej „na zawsze”, a nie wyłącznie w czasie konkretnych rocznic i jubileuszy. Do zwykłych warunków odpustu jasnogórskiego należy dołączyć: pielgrzymkę tutaj oraz modlitwę o wierność Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, wypraszanie nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz w intencji obrony instytucji rodziny. Jest to również wyjątkowy dar Franciszka dla paulinów jako docenienie ich posługi, zwłaszcza w konfesjonale, ale i zachęta do jeszcze większej hojności w dostępie do mocy Bożego Miłosierdzia – przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry.

red., mat, Biuro Prasowe Jasnej Góry