fbpx

Kaplica Sykstyńska w Częstochowie? Tak! I to już w lutym

Częstochowa z początkiem kolejnego miesiąca stanie się nowym gospodarzem immersyjnej multimedialnej Kaplicy Sykstyńskiej. Wystawa zostanie zlokalizowania w pobliżu jasnogórskiego klasztoru.

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” uznawana jest za najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycję na świecie, mającą odwzorować prawdziwy budynek w prawie naturalnym wymiarach. Całość zajmuje powierzchnię blisko 2 tys. m kw. Obrazy są wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na łukowatym suficie przestrzeni wystawowej. Wszystko po to, by w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu.

Kaplica Sykstyńska w Częstochowie? Tak! I to już w lutym 2
mat. organizatorów wystawy

Ekspozycja jest wielojęzyczna, kierowana do osób z różnych kultur, środowisk i krajów. Projekt obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wartość skarbu Rzymu, a także pracę największego z renesansowych artystów – Michała Anioła. Projekt jest realizowany pod auspicjami Muzeów Watykańskich i w ścisłej współpracy ze Scripta Maneant. Wystawa mieści się w ogromnych, klimatyzowanych, nowoczesnych przestrzeniach.

Z odwzorowaniem szczegółów

Kaplica Sykstyńska w Częstochowie? Tak! I to już w lutym 3
mat. organizatorów wystawy

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Dom Emisyjny Manuscriptum, awangardowa oficyna wydawnicza, która łączy tradycję z nowoczesnością, czerpiąc z dziedzictwa kulturowego całego świata. Wydawane przez oficynę księgi są dziełami sztuki, których nie można nazwać jedynie replikami. Faksymile są bowiem wiernymi, naukowymi kopiami oryginałów, precyzyjnie oddającymi ich wygląd i ducha.

Wystawa pozwala odwiedzającym podziwiać arcydzieło włoskiego renesansu dzięki multimedialnym technologiom odtwarzającym freski w skali 1:1. Inicjatywa w ubiegłych latach zachwyciła odwiedzających w Warszawie i Krakowie, pozwalając im przenieść się do Watykanu. Co ważne: odwzorowano każdy szczegół fresków mistrzów na ścianie północnej i południowej oraz tych, autorstwa samego Michała Anioła – od słynnego „Stworzenia Adama” po majestatyczny „Sąd Ostateczny”.

Kaplica Sykstyńska w Częstochowie? Tak! I to już w lutym 4
mat. organizatorów wystawy

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”

Teraz projekt „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” zawitać ma również do Częstochowy. Zapowiedzią wydarzenia była konferencja prasowa, która odbyła w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. W rozmowach o ekspozycji immersyjnej Kaplicy Sykstyńskiej udział wzięli – obok prezydenta Częstochowy – m.in. kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, Bartosz Feluś – jeden z głównych pomysłodawców i organizatorów projektu oraz Jarosław Żołędowski – prezes Mennicy Skarbowej.  

Projekt „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” został objęty honorowym patronatem Generała Zakonu Paulinów oraz Przeora Klasztoru na Jasnej Górze, a Miasto Częstochowa jako partner przedsięwzięcia udostępnia teren oraz wspiera organizatorów w działaniach promocyjnych.

Kaplica Sykstyńska w Częstochowie? Tak! I to już w lutym 5
fot. Ł. Kolewiński

– Wierzę głęboko, że to ważne wydarzenie przyniesie błogosławione owoce dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę, dlatego chętnie obejmę ją patronatem honorowym. Organizatorom i uczestnikom życzę Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej Jasnogórskiej – przekazał w liście do organizatorów przedsięwzięcia o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Już niebawem w Częstochowie

– Częstochowa to doskonała lokalizacja dla tej ekspozycji. Piękno Kaplicy Sykstyńskiej nabierze tu nowych kontekstów, doskonale wpisując się w jasnogórski klimat. O jakości samej wystawy świadczą poprzednie jej odsłony bijące rekordy popularności. Tam, gdzie się pojawiała, zdobywała serca miłośników sztuki oraz wartościowej, kulturalnej rozrywki, potwierdzając bezsprzecznie sukces organizatorów. Życzymy go również w Częstochowie, mając nadzieję, że ta niezwykła wystawa stanie się atrakcją, przyciągającą wielu mieszkańców, pielgrzymów i turystów z kraju oraz zagranicy – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Kaplica Sykstyńska w Częstochowie? Tak! I to już w lutym 6
fot. Ł. Kolewiński

Przewidywana data otwarcia Kaplicy to pierwsze dni lutego. Multimedia na wystawie to m.in. 39 hipernowoczesnych projektorów Panasonica, dzięki którym projekcja immersyjna zyskuje najwyższe noty w ocenach Google. Cyfrowa replika Kaplicy Sykstyńskiej – otwarta dla szerokiej publiczności w Częstochowie – pozwoli podziwiać renesansowe arcydzieło w mieście, które od wieków przyciąga pielgrzymów z całego świata.

Kaplica Sykstyńska w Częstochowie? Tak! I to już w lutym 7
fot. Ł. Kolewiński

– Mieliśmy na liście kilka innych miast Polski, ale wybór Częstochowy na kolejną lokalizację projektu to nie tylko decyzja logistyczna, to przede wszystkim decyzja symboliczna. Jasna Góra jest sercem polskiej duchowości, a połączenie sacrum Kaplicy Sykstyńskiej z sacrum Jasnej Góry stworzy niezapomniane doświadczenie dla odwiedzających. Należy też podkreślić, że mecenasem projektu od samego początku jest Mennica Skarbowa, największy dystrybutor złota w Polsce – podkreśla Dorota Wielgopolan, rzeczniczka wystawy.

Ekspozycja ma być prezentowana na parkingu MOSiR przy ul. Oleńki.

red., mat. UM Częstochowy