Relikwie bł. Rodziny Ulmów przekazał 15 grudnia na Jasną Górę abp Adam Szal, metropolita przemyski.
Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. 10 września br. w Markowej odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów.
Peregrynacja ich relikwii rozpoczęła się na Jasnej Górze w czasie 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. 24 września 2023 r. podczas Eucharystii sprawowanej w intencji rodzin, której towarzyszyły relikwie bł. Rodziny Ulmów i kopia obrazu beatyfikacyjnego błogosławionych, nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.
Przez ponad rok relikwie wędrowały przez Polskę, pozostając w poszczególnych diecezjach około tygodnia. We wrześniu tego roku ta pielgrzymka dobiegła kresu i relikwiarz znalazł się w przemyskiej Archikatedrze. 15 grudnia relikwiarz został przekazany ojcu Waldemarowi Pastusiakowi, kustoszowi Jasnej Góry. – Dziś powracają na Jasna Górę i pozostaną tu, aby przypominać nam wszystkim o powołaniu do życia, w którym, przez codzienne przyjmowanie woli Bożej, możemy osiągać świętość – powiedział abp Adam Szal, przekazując relikwie. Potwierdził też, że pozostaną one na Jasnej Górze.
Relikwiarz ma formę monstrancji zawiera relikwie wszystkich członków błogosławionej Rodziny. Relikwie umieszczono w okrągłym pojemniku o średnicy ok. 5 cm. Obudowa wykonana została z brązu. Całość mierzy 40 cm wysokości.
mat. Biura Prasowego Jasnej Góry