Za nami huczny finał akcji „Mikołaj z ulicy Krakowskiej”. Dzięki inicjatywie Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” udało się sprawić radość ponad tysiącowi dzieci.
O mikołajkowej akcji pisaliśmy już kilkakrotnie na naszym portalu, zachęcaliśmy również do wsparcia finansowego jej organizacji poprzez dołączenie do zbiórki prowadzonej na portalu zrzutka.pl.
By w grudniu Święty odwiedził najmłodszych, konieczne były trzy miesiące przygotowań. W tym czasie Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” obowiązywała powszechna mobilizacja, z pomocą finansową i rzeczową przyszło jej ponad 30 firm i organizacji, a w działania zaangażowało się partnerstwo Stare Miasto-Nowe Życie oraz dziesiątki wolontariuszy.
„Adullam” od 31 lat skupia wokół siebie ludzi pomagających innym, umożliwiając im tego typu działania i współorganizując je. Do sztandarowych działań Fundacji należy właśnie „Mikołaj z ulicy Krakowskiej” (w tym roku akcja uzyskała pełnoletność). Do obdarowania były dzieci z niepełnosprawnością i te pochodzące z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestników akcji zgłaszały szkoły specjalne, świetlice socjoterapeutyczne, ale też różne niosące pomoc organizacje pochodzące z Częstochowy oraz gmin Mykanów i Konopiska.
W tym roku na spotkanie z Mikołajem przybyło ponad tysiąc dzieci, najmłodsze z nich miały trzy lata. 6 i 7 grudnia Mikołaj spotykał się z nimi w Częstochowie, w siedzibie fundacji Adullam przy ul. Krakowskiej 34. 8 grudnia natomiast z pomocą wolontariuszy pojechał do Konopisk, goszcząc w nowo wybudowanym domu seniora przy ul. Częstochowskiej 26.
W tym roku konto akcji mikołajowej zasiliło ponad 30 podmiotów. Od huty Stoelzle i elektrociepłowni Będzin zaczynając, przez duże przedsiębiorstwa z Częstochowy, takie jak Budokart i Hegelman. Dołączyły do nich firmy tworzące Klub 11i1 z Radomska, Nusa Suna Aroma Spa, Strefa Energetyczna, Cemex, Kogen, Polskie Zakłady Zbożowe z Krakowa, Agencja Rozwoju Regionalnego i Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Asten Group, Bomet, Sava, Rew-Eco, Kukuryku, Anna, Grom Zbig, Manager, Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla Rodziny”, CzuCzu z Krakowa oraz przedstawiciele gminy Konopiska – tamtejszy Bank Spółdzielczy, firmy Aleksandria i AleksBud.
Dołączyły Kościoły Wolnych Chrześcijan i Słowo Wiary. Pomogli też: ZGM-TBS, Stowarzyszenie Inicjatyw Europejskich Ziemi Częstochowskiej, Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Częstochowskiej i Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Podaj dalej”. Pomoc ta nie zawsze miała postać darowizny pieniężnej. Czasem darczyńcy fundowali dzieciom np. gorące kakao, pierniczki czy zimne ognie.
Jeśli chodzi zaś o wspomnianą zbiórkę publiczną, którą zwyczajowo zorganizowano wśród osób prywatnych, tym razem 87 darczyńców uzbierało kwotę dokładnie 6 789 zł. Niektórzy wpłacali pieniądze anonimowo.
Publicznie poparli akcję ludzie znani, lubiani i szanowani – znakomity aktor Artur Barciś, lider zespołu T.Love Zygmunt „Muniek” Staszczyk, trener piłkarzy Rakowa Marek Papszun. Mobilizowali wielu ludzi o szczodrych sercach.
Zadbano również o szczególną oprawę akcji. Studio Piosenki „Metro” zaproponowało swój program artystyczny, w trakcie którego przez trzy dni – bo tyle trwało rozdawanie ponad 1 000 paczek – wystąpiło na scenie 15 nastoletnich artystek. Zabawy dla najmłodszych prowadzili animatorzy z TEB Edukacja, FitoStacji, szkoły ProfiLingua i Białego Kuglarza. Pracownicy RKS Raków przyszli przed pracą, by rozwieszać ozdoby przy chatce Mikołaja, a w wieczór inauguracyjny akcji – do spółki z Rycerzykiem Medalikiem – organizowali dla dzieci dodatkowe atrakcje. Młodzi ludzie z Akademii Raków spędzili w „Adullam” cały piątkowy wieczór pomagając przygotować wspólnie z najmłodszymi pamiątki dla Mikołaja. Podobnie seniorzy z prowadzonego przez Fundację klubu „Złote lata” – pełnili wielogodzinne dyżury przy wielkich termosach, nalewając zmarzniętym uczestnikom zabawy gorące kakao i częstując ich pierniczkami.
Na różny sposób i w różnych rolach przyłączali się do pomocy członkowie Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Zaczynali od pakowania ogromnej liczby prezentów, pomagali rozstawiać scenę, stawiali się na każde wezwanie z samochodami, aby pomóc w transporcie rzeczy, a w finałowy wieczór stanowili obsadę chatki Mikołaja, rozdawali kosze słodkości, pracowali jako fotografowie i filmowcy. Byli wśród nich strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.
Przykładem wszechstronnego zaangażowania jest pomysł Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Częstochowa – o którym także pisaliśmy. Już drugi rok z rzędu ZPP przygotował „Kalendarz Kobiet Biznesu ZPP”, a dochód z jego sprzedaży przeznacza na organizację „Mikołaja z ulicy Krakowskiej”.
Więcej o działalności Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” można przeczytać na stronie: adullam.pl
red., mat. Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”