fbpx

Huta Częstochowa. Węglokoks planuje wznowienie produkcji

Węglokoks S.A. zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa.  Umowa stanowi pierwszy etap porządkowania spraw upadłej spółki. Służy też zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego w okresie zimowym. Celem jest wznowienie produkcji oraz ostateczne uregulowanie spraw właścicielskich.  

O tym, że Huta Częstochowa ma nowego dzierżawcę, pisaliśmy już na naszym portalu. Do realizacji umowy Węglokoks S.A. powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa Sp. z o.o. Przejęła ona obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy oraz będzie odpowiedzialna za wznowienie produkcji i prowadzenie działalności.

Właścicielem Węglokoksu jest Skarb Państwa. Spółkę tworzą podmioty działające w trzech obszarach: hutnictwo, energetyka, handel i logistyka. Do grupy Węglokoksu należą hutnicze spółki: Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. W segmencie energetycznym grupa jest właścicielem spółki Węglokoks Energia.
W segmencie logistycznym grupa Węglokoks posiada spółki Inter Balt i Polské uhlí, jest większościowym właścicielem spółek Port Północny i Polkarbon, a mniejszościowym – spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządzającej lotniskiem Katowice.

Wracając do Częstochowy, to wznowienie produkcji planowane jest na początek 2025 roku. Dzięki tej umowie Węglokoks zyskuje możliwość wykorzystania potencjału produkcyjnego zakładów w zakresie dostaw półproduktów dla spółek z segmentu stalowego grupy, efektywniejszego zarządzania łańcuchem dostaw i zmniejszeniu uzależnienia od dostawców zewnętrznych. Węglokoks zaznacza, że obecne rozwiązanie było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Przemysłu oraz minister Marzeny Czarneckiej.

Huta Częstochowa. Węglokoks planuje wznowienie produkcji 2
Źródło: www.gov.pl

Szansa na odbudowę polskiego przemysłu hutniczego

– Przejęcie Huty Częstochowa przez Węglokoks to szansa na odbudowę polskiego przemysłu hutniczego, który przez lata zmagał się z trudnościami wynikającymi z konkurencji ze strony zagranicznych producentów i niesprzyjających warunków rynkowych. Polska gospodarka musi opierać się na własnych zasobach i produkcji, zwłaszcza w strategicznych sektorach, takich jak stal, która odgrywa kluczową rolę w infrastrukturze, budownictwie i przemyśle zbrojeniowym. Dzięki temu krokowi możemy nie tylko zabezpieczyć miejsca pracy w regionie, ale także zapewnić stabilne dostawy surowców dla naszych krajowych firm, w tym przemysłu obronnego. Wzmocnienie polskiego hutnictwa to również sposób na zwiększenie niezależności gospodarczej, redukcję importu i budowę bardziej konkurencyjnej gospodarki opartej na lokalnym potencjale – podkreśla Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Uważamy, że jest to dobra okazja i odpowiedni czas na taką akwizycję. Wpisuje się ona w logikę rozwoju segmentu stalowego grupy a także umożliwia osiągnięcie istotnych korzyści optymalizacyjnych i synergicznych na szeregu obszarach jej funkcjonowania – mówi Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoks S.A. – Chcemy być odpowiedzialnym inwestorem wspierającym rozwój tych zakładów oraz spełniającym oczekiwania pracowników i innych interesariuszy firmy. W obecnych kryzysowych uwarunkowaniach rynkowych, nie jest to projekt łatwy, ale wierzymy, że potencjał tych zakładów pozwoli na realizację naszych zamierzeń biznesowych. Huta była największym krajowym producentem  blach grubych posiadającym własne instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego.

Huta Częstochowa. Węglokoks planuje wznowienie produkcji 3
Źródło: www.gov.pl

Strategiczna decyzja

Podjęto już działania, których celem jest przywrócenie pełnej sprawności operacyjnej huty i ponowne uruchomienie produkcji. -Współpracujemy intensywnie z firmami usługowymi i dostawcami mediów, jednocześnie prowadząc prace nad odbudową marki Huta Częstochowa i wprowadzeniem jej na rynek pod szyldem Grupy Kapitałowej Węglokoks – zapewnia Adrian Sienicki, prezes zarządu Huta Częstochowa Sp. z o.o. oraz wiceprezes Węglokoks S.A. – Pomimo trudnej sytuacji na światowych rynkach stali jesteśmy przekonani, że decyzja o wznowieniu produkcji w Hucie Częstochowa jest nie tylko trafna, ale także strategiczna – zarówno z perspektywy lokalnej, jak i gospodarczej – podsumowuje.

O zawarciu porozumienia z syndykiem Weglokoks poinformował w komunikacie prasowym oraz podczas konferencji, która odbyła się20 listopada w budynku zarządu Huty Częstochowa z udziałem m.in. wiceministra Roberta Kropiwnickiego, marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, przedstawicieli zarządu Węglokoksu oraz syndyka masy upadłościowej Liberty Częstochowa Adriana Dzwonka .

W spotkaniu uczestniczył także zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Pabiś. – Huta Częstochowa ma bogate tradycje i mam nadzieję, że wróci na należne sobie miejsce – mówił.   

Huta Częstochowa. Węglokoks planuje wznowienie produkcji 4
Źródło: www.gov.pl

Załoga dostała wynagrodzenia

Biuro Prasowe Urzędu Miasta przypomina, że pod koniec października br. częstochowski sąd ostatecznie oddalił zażalenie ws. ogłoszenia upadłości dotychczasowego właściciela Huty Częstochowa, spółki Liberty Częstochowa. To upadłość kolejnego prywatnego właściciela Huty Częstochowa. Produkcja w zakładzie stanęła pod koniec 2023 roku, jednak pracodawca do końca sierpnia płacił załodze wynagrodzenia. Ostatnie zaległości zostały właśnie uregulowane przez nowego dzierżawcę.

Wniosek o upadłość spółki Liberty Częstochowa złożyli w wydziale gospodarczym Sądu Rejonowego w Częstochowie jej wierzyciele. Częstochowski sąd już dwukrotnie ogłaszał jej upadłość, po pierwszym postanowieniu poprawiając jeszcze kwestie formalne; od drugiego odwołał się – nieskutecznie – dotychczasowy właściciel huty.

mat. ze strony UM Częstochowy