Wystawę „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość” może już oglądać każdy gość Muzeum Częstochowskiego. Nowa i nowoczesna wystawa w Ratuszu otwarta została uroczyście z udziałem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i grona szacownych gości, w tym Wicemarszałka Województwa Śląskiego Grzegorza Boskiego.
Przewodniczący Rady Muzeum prof. Jerzy Mizgalski, nie mogąc uczestniczyć w uroczystości, przesłał list gratulacyjny odczytany przez członka Rady prof. Marcelego Antoniewicza. Ten wspomniał przy okazji, że był współtwórcą poprzedniej wystawy stałej. Funkcjonowała przez 18 lat i mocno się już zestarzała technicznie, ale i merytorycznie.
Za możliwością zmodernizowania głównej wystawy Ratusza pracownicy Muzeum Częstochowskiego tęsknili przez lata, coraz bardziej wstydząc się pogarszającego się stanu technicznego. Wielką radością była więc w 2023 roku wieść, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzyło wniosek z Częstochowy, przeznaczając na modernizację 275 tys. zł. Miasto Częstochowa zapewniło do tego wkład własny w wysokości 98 597 zł. Wtedy rozpoczął się wyścig z czasem… zakończony spektakularnym efektem.
500 zabytków ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego i wypożyczonych od szacownych instytucji prezentowanych jest z nowym opracowaniem naukowym i technicznym. Przy okazji konieczna konserwacja objęła 127 obiektów. Wszystkie eksponaty zyskały nowoczesną oprawę. W ekspozycji pojawiły się ekrany dotykowe z programami interaktywnymi, a na dużych monitorach wyświetlane są prezentacje z udziałem atrakcyjnych animacji graficznych. Wystawa przygotowana została także z myślą o gościach niepełnosprawnych oraz obcokrajowcach. Korzystać można również z przewodnika w aplikacjach w językach; polskim, angielskim i ukraińskim. Te opracowania zawierają dodatkowe atrakcje m.in. modele 3D kości mamutów.
Najwyższa pora wskazać twórców tej ekspozycji, którzy – jak mówił Prezydent – sprostali wyzwaniom wykorzystania pozyskanych wcześniej środków zewnętrznych. Koordynatorką projektu była Magdalena Wieczorek-Szmal. Ona też z Maciejem Kosińskim odpowiadała za część archeologiczną ekspozycji. Część historyczną realizowali muzealni specjaliści: Małgorzata Szczęsna, Mariusz Grzyb i dr Łukasz Pabich. Stroną graficzną – również towarzyszących druków – zajęła się Matylda Ślosarska. Koncepcję, aranżację i projekt wystawy przygotowała Anna Krakowian (wspierana przez TiM Architekci SC Tomasza Borowieckiego). Wszyscy otrzymali od dyrektorki Muzeum Katarzyny Ozimek po pąsowej róży w podziękowaniu. Prezydent zaś wręczył bukiety dyrektorce i koordynatorce projektu.
Annie Krakowian zawdzięczamy najpiękniejszy efekt plastyczny nowej wystawy. W wyciemnionym pomieszczeniu otwierającym ciąg ekspozycyjny zbudowała pylon wypełniony rozświetlonymi fotografiami starej Częstochowy. Odbija się on dodatkowo w czarnej membranie sufitu napinanego. Wydaje się przez to, że prezentacja fotograficzna sięga niemal wieży ratuszowej. A to dopiero wstęp do podróży w przeszłość miasta od prehistorii po II rozbiór Polski… Na pewno warto wyruszyć w tę podróż!
Tadeusz Piersiak, fot.: Eugeniusz Grzebielucha
Czytaj także: „Pod dachami Paryża”. Piosenki m.in. Edith Piaf czy Dalidy zabrzmią w Częstochowie.