fbpx

Nie żyje Pierre Chaubon. Honorowy obywatel Miasta Częstochowy miał 95 lat

Pierre Chaubon, honorowy obywatel Miasta Częstochowy, zmarł 23 października w wieku 95 lat.

W 2008 roku Rada Miasta Częstochowy – wyrażając uznanie dla zasług na rzecz współpracy miast Częstochowy i Lourdes oraz w podziękowaniu za przychylność, życzliwość oraz pomoc okazywaną naszemu miastu – nadała mu honorowe obywatelstwo. Były radny Lourdes tytuł otrzymał wspólnie z małżonką Marie-Thérèse Chaubon, przewodniczącą Stowarzyszenia „Błękitna Gwiazda”.

Za sprawą Pierre`a Chaubon, w wyniku współdziałania z Komitetem Obywatelskim „Solidarność”, w 1990 roku doszło do podpisania umowy bliźniaczej między Częstochową i Lourdes. Wraz z żoną oraz ze współpracownikami organizowali pomoc humanitarną dla Częstochowy, inicjowali wymiany i wspólne projekty. Promowali wizerunek naszego miasta we Francji. W Częstochowie powstała nawet lokalna „Błękitna Gwiazda”, która działa do dziś.

Współpraca objęła organizacje pozarządowe, wymianę młodzieży, artystów, sportowców, organizację kongresów międzynarodowych. Dało to podstawę utworzenia porozumienia miast maryjnych, do którego przystąpiły następnie Loreto, Altötting, Fatima i Mariazell. Owocem tych relacji była organizacja międzynarodowych kongresów i seminariów oraz realizacja projektów subwencjonowanych z programów Unii Europejskiej. Najważniejsze z nich to te, które dotyczyły młodzieży: w latach 90. ubiegłego wieku wymiana w ramach programu TEMPUS PHARE, w latach 1999-2003 „Budujmy Europę” – debaty młodzieży pięciu miast ze stowarzyszenia Shrines of Europe, współfinansowane ze środków programu „Młodzież”.

Dzięki państwu Chaubon umowa miast przełożyła się na bezpośrednie kontakty między licznymi stowarzyszeniami, środowiskami kultury, placówkami szkolnymi i klubami sportowymi.

WSPÓŁPRACA CZĘSTOCHOWY Z LOURDES

W 2022 roku, z okazji 30-lecia współpracy, Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” działający przy Miejskim Domu Kultury w Częstochowie został zaproszony na uroczystości związane z wydarzeniem i występował przed publicznością w Lourdes.

Z kolei w ubiegłym roku w ramach Dni Europy w Lourdes zorganizowano koncert muzyki polskiej, debatę dotyczącą bliźniactwa Częstochowy i Lourdes, a także konferencję, podczas której przybliżono historię kolonii francuskich osadników mieszkających w Częstochowie pod koniec XIX wieku.

W tym samym roku zainicjowano projekt dofinansowany ze środków unijnych „Obywatele Europy Dziś i Jutro”, z udziałem młodzieży z II LO Traugutta, a także licealistów z bawarskiego Altotting i Lourdes. W ramach projektu odbyły się spotkania w każdym z miast, wspólne dyskusje, wydarzenia, warsztaty, prezentacje. Ostatnia faza projektu z udziałem uczestników z trzech krajów zakończyła się na początku października tego roku w Lourdes.

W planach są kolejne projekty i wydarzenia. Najbliższe zaplanowano na 2025 rok, w związku ze zbliżającą się rocznicą 35-lecia współpracy.

Częstochowa współpracuje z Lourdes również w ramach Stowarzyszenia Shrines of Europe zrzeszającego miasta – sanktuaria Europy. W skład grupy wchodzą: Altotting (Niemcy), Częstochowa (Polska), Ourem/Fatima (Portugalia), Lourdes (Francja), Einsiedeln (Szwajcaria), Mariazell (Austria) i Loreto (Włochy). Organizowane są spotkania, konferencje, opracowywane wspólne wydawnictwa, prowadzona jest wspólna promocja wszystkich miast. W maju 2023 roku częstochowska publiczność miała okazję wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Kulturalnym Shrines of Europe, w ramach którego odbyły się koncerty, prezentacje i wystawy z udziałem artystów z siedmiu miast Shrines of Europe.

mat. UM Częstochowy, red.