fbpx

Teatr NoWy w Częstochowie. Premiera „PorozmawiajMy o…” już 25 października!

Teatr NoWy w Częstochowie rozpoczął kolejny sezon artystyczny. Pierwszą nowością jest spektakl „PorozmawiamyMy o…”. Premiera już w piątek, 25 października, a o szczegółach opowiedziano podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Wszystko, co mówimy o śmierci, tak naprawdę jest o życiu. Grupa znajomych spotyka się w mieszkaniu Gospodarza, aby wspólnie przy stole porozmawiać o… śmierci. Normalnie, tak jak o życiu. Z uśmiechem. Z biegiem akcji metafizyka zaczyna łączyć się z tym co współczesne i z tym co przyszłe, nieuniknione. Spektakl ma widza oswoić, zmotywować do trudnych rozmów i nakłonić do dotknięcia tematów tabu, jakim niejednokrotnie jest śmierć.

Gdybyś mógł/mogła przedłużyć swoje życie, to o jak długo? Jak wygląda dobra śmierć? Jak chciałbyś/chciałabyś być wspominany/wspominana?

Teatr NoWy w Częstochowie. Premiera "PorozmawiajMy o..." już 25 października! 2
„PorozmawiajMy o…” – konferencja prasowa/ mat. Teatr Nowy W Częstochowie

Na m.in. te pytania Paulina Kajdanowicz zainspirowana książką Michaela Hebba pt. „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji”, szukała odpowiedzi podczas rozmów z wybranymi osobami. Rozmowy te, stały się wyjściem do napisania scenariusza metodą verbatim, co z łaciny znaczy „dosłowny”.

O premierowym tytule przygotowanym przez Teatr NoWy w Częstochowie pisaliśmy już na naszym portalu, więcej o nim twórcy opowiedzieli podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 października w Domu Oczami Brata (tam swoją siedzibę ma NoWy).

Teatr NoWy w Częstochowie. Premiera "PorozmawiajMy o..." już 25 października! 3
„PorozmawiajMy o…” – konferencja prasowa/ mat. Teatr Nowy W Częstochowie

Na konferencję zaprosili aktorzy: Paweł Bilski, Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Paulina Kajdanowicz i Krzysztof Berendt, którzy przedstawili nam dwie sceny ze spektaklu. Paulina Kajdanowicz, odpowiedziała na pytanie, dlaczego były dla niej ważne te rozmowy, a Marta Honzatko, dlaczego od zawsze chciała zająć się kostiumami teatralnymi. Kilka słów dotyczących powstawania spektaklu za pośrednictwem nagrania przekazała również reżyserka Meal Masida, która na co dzień mieszka w Izraelu.

Premiera „PorozmawiajMy o…” odbędzie się w piątek, 25 października o godz. 18 w siedzibie NoWego. Potem spektakl będzie grany 26 października o godz. 18, 27 października o godz. 16, 29 października o godz. 12, a także 16 i 17 listopada o godz. 18. Rezerwacja biletów: 533-947-664. Szczegóły: www.teatrnowy.art/

Teatr NoWy w Częstochowie. Premiera "PorozmawiajMy o..." już 25 października! 4
„PorozmawiajMy o…” – konferencja prasowa/ mat. Teatr Nowy W Częstochowie

Kim są twórcy „PorozmawiajMy o…”?

Reżyseria

Mael Mesida

Izraelska artystka, reżyserka, malarka, a także mentorka i przewodniczka duchowa. Nazywana „Banksym” świata teatru. Studiowała m.in. w Maaleh Film School w Jerozolimie, realizowała projekty w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Andorze, Wietnamie i Kazachstanie. Szczególną uwagę zwraca na swoją prywatność, nie szerząc swojego wizerunku w mediach społecznościowych. Prowadzi warsztaty rozwoju duchowego i akceptacji drogi życiowej. Obecnie głównie pracuje w Haifie w Izraelu, gdzie na co dzień mieszka. Angażuje się w projekty, które w jej odczuciu są zgodne z jej kierunkiem myślenia i dotykają rzeczy ważnych oraz fundamentalnych. O sobie mówi: „Jestem swoim własnym okrętem płynącym po morzu życia i swoim własnym sterem, który decyduje, czy dziś popłynę ku słońcu czy zmierzę się ze sztormem”. W Polsce współpracuje z Fundacją ArtChata w Krakowie oraz od tego roku z Teatrem NoWym w Częstochowie. 

Teatr NoWy w Częstochowie. Premiera "PorozmawiajMy o..." już 25 października! 5
mat. Teatru NoWego

Obsada

Iwona Chołuj

Aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej, dwukrotnie nominowana do „Złotej Maski”. Od 1996 r. związana jest z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Współpracowała również z warszawskim Teatrem Syrena. Z przedstawieniem „Scenariusz dla trzech aktorek” wraz z Anną Modrzejewską i Dorotą Gorjainow występuje w różnych zakątkach kraju. W 2022 r. uhonorowano ją Nagrodą Teatralną Prezydenta Miasta Częstochowy („Częstochowskim Gallem”) za najlepszą kobiecą kreację aktorską za rolę Kat w spektaklu „Fałsz” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. Dotychczas wystąpiła w trzech spektaklach Teatru NoWego: „Cebuli”, „Mojej drodze” i „Umrzeć ze śmiechu”. Należy do Grupy The Konrads Impro.

Marta Honzatko

Aktorka filmowa i teatralna oraz wokalistka. Absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występowała wspólnie z Piwnicą pod Baranami i zespołem Loch Camelot. Z Teatrem im. A. Mickiewicza związana jest od września 2012 r. Nagrodzono ją Stypendium Twórczym Miasta Krakowa i Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie „Film i teatr”. Widzieliśmy ją w filmie „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” za który otrzymała nagrodę za najlepszą rolę  żeńską na Międzynarodowym Festiwalu  Filmowym LISTOPAD na Białorusi. Zagrała w najnowszej produkcji Andrzeja Saramonowicza „Bejbis”. Współpracuje z Fundacją ArtChata Krakowa. Do tej pory w NoWym  wystąpiła w teatralnym happeningu  – „Moja droga” oraz komedii „Umrzeć ze śmiechu”, trzykrotnie występowała na Festiwalu EFKa oraz licznych imprezach muzycznych towarzyszących Teatrowi NoWemu. Należy do Grupy The Konrads Impro.

Teatr NoWy w Częstochowie. Premiera "PorozmawiajMy o..." już 25 października! 6
mat. Teatru NoWego

Paulina Kajdanowicz

Dyplomowana aktorka, animatorka kultury i pedagożka. Absolwentka Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu, Studium Aktorskiego w Olsztynie, a także filozofii i pedagogiki opiekuńczej z socjoterapią na UWM w Olsztynie. Założycielka i inicjatorka Teatru RAZY DWA działającego przy Bystrzyckim Ośrodku Kultury i Sportu w Bystrzycy Kłodzkiej. Obecnie doktorantka w dyscyplinie pedagogika na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Wyreżyserowała spektakl „Apok@lipsa covidowa” dla Teatru NoWego w Częstochowie, zagrała w nim, a także w przedstawieniach „Cebula” i „Umrzeć ze śmiechu”. Jest autorką scenariusza „Porozmawiajmy o…”.

Paweł Bilski

Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata oraz dyrektor, założyciel, aktor i reżyser Teatru NoWego w Częstochowie. To absolwent Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a także Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (dziś to Uniwersytet), Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To on powołał do życia Teatr Oczami Brata skupiający osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Za jego sprawą wybudowano Dom Oczami Brata, w którym mieszkają już osoby z niepełnosprawnością intelektualną.Jest również specjalistą w zakresie pomocy społecznej, pracy socjalnej, mediacji, negocjacji, organizacji i zarządzania pomocą społeczną i kulturą. To innowator i trener, który za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany (m.in. Nagrodą „Okulary ks. Jana Kaczkowskiego”). W Teatrze NoWym wyreżyserował „Moją drogę”, wystąpił również w „Zażynkach”, gra główną rolę w „Cebuli” i jest Gospodarzem w „Porozmawiajmy o…”.

Teatr NoWy w Częstochowie. Premiera "PorozmawiajMy o..." już 25 października! 7
mat. Teatru NoWego

Krzysztof Berendt

Aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, animator kultury, instruktor teatralny, magister filozofii i kooperacji społecznej na UWM w Olsztynie. W 2021 r. zdobył Nagrodę Prezydenta Gdyni za rolę Księcia Myszkina w spektaklu „Nastazja wychodzi za mąż”. Berendt uczestniczył też w słuchowisku teatralnym „Cebula” Łukasza Staniszewskiego, zrealizowanego w ramach projektu „Te@tr na SŁUCHawkach” oraz teatralnym happeningu „Moja droga” Teatru Nowego w Częstochowie. W 2023 r. dołączył do obsady spektaklu „Cebula”. Z kolei w „Umrzeć ze śmiechu” brawurowo gra Bobby’ego.

red., mat. Teatru Nowego w Częstochowie