fbpx

Irek Głyk Quartet wystąpi w klubie Stacherczak. Koncert już 11 października

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na kolejne muzyczne wydarzenie. Już w piątek, 11 października w klubie Stacherczak wystąpi Irek Głyk Quartet. Bilety kosztują 100 zł.

Irek Głyk jest cenionym wibrafonistą i perkusistą, kompozytorem, aranżerem. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej, to stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). To założyciel i menedżer rodzinnego zespołu Głyk P.I.K trio – w którym grali wówczas jego 14-letni syn Patryk – na perkusji i 11-letnia córka Kinga – na basie. Występowali w wielu klubach i na festiwalach w całej Polsce.

W latach 2016-2018 Irek Głyk był perkusistą w zespole córki. Razem podróżowali po Europie i występowali na dużych festiwalach, takich jak Leverkusen, Jazz in Marciac czy Jakarta-Java Jazz Festival w Indonezji. Obecnie artysta występuje w swoim duecie wibrafonowym, czerpiąc inspirację z Gary’ego Burtona i Chicka Corei. Koncentruje się na prezentowaniu tej pięknej kombinacji instrumentów szerszej publiczności.

Ponadto Głyk jest cenionym muzykiem sesyjnym, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu i rocka. Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Natalia Niemen,Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski,Paweł Tomaszewski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela,Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson – to tylko niektóre z postaci, z jakimi miał okazję wspólnie koncertować i nagrywać.
Irek Głyk na swoim koncie ma cztery autorskie albumy: „Long Time” , „Step Ahead”, ”IREK GŁYK VIBES EXPRESSION” oraz „I Am Never Alone”.

Irek Głyk dwukrotnie już występował w Miejskiej Galerii Sztuki, tym razem jego koncert wraz towarzyszącymi muzykami przygotowany został dla szerszego grona publiczności. Jako Irek Głyk Quartet 11 października wystąpią z nim: Kinga Głyk (gościnnie), Tomasz Torres, Jakub Mizeracki. Wydarzenie odbędzie się o godz. 20 w klubie Stacherczak (al. Kościuszki 1) – przypomnijmy, że we wrześniu częstochowska galeria organizowała tam spotkania z cyklu „Nieśmiertelni”. Bilety kosztują 100 zł. Można je kupić w kasie galerii i on-line za pośrednictwem strony – galeria.czest.pl/kup-bilet.

Irek Głyk Quartet wystąpi w klubie Stacherczak. Koncert już 11 października 2
Irek Głyk Quartet (mat. MGS)

Kto wystąpi z Irkiem Głykiem?

Wspomniana już Kinga Głyk zaczęła przygodę z muzyką w wieku 12 lat, w rodzinnym zespole Głyk P.I.K trio. W 2015 r., mając 18 lat, wydała swój debiutancki album „Rejestracja”, który spotkał się z pozytywnymi recenzjami w Polskim Radiu Trójka i magazynach takich jak „Jazz Forum” i „Twój Blues”. Została uznana za JAZZ TOP i BLUES TOP w corocznym sondażu i była nominowana w różnych kategoriach, w tym NOWA NADZIEJA, GITARA BASOWA i ODKRYCIE ROKU.

Po debiutanckim albumie nagrała fascynujący koncert na żywo zatytułowany „Happy Birthday”, który zapoczątkował piękną muzyczną przygodę.

W 2016 r. wideo z Kingą wykonującą utwór „Tears in Heaven” Erica Claptona zdobyło ogromną popularność po udostępnieniu przez BASS PLAYER UNITED na Facebooku, osiągając imponującą liczbę 20 milionów wyświetleń. Rok później otrzymała nominację do nagrody ECHO JAZZ AWARD.

W 2017 r. miała okazję zagrać utwór z Marcusem Millerem na festiwalu w Leverkusen. Jej album „Feelings” zdobył popularność dzięki teledyskowi do utworu „Joy Joy”, który obejrzało ponad 1 milion osób na YouTube. Album został wyprodukowany przez Pawła Tomaszewskiego i zawierał niesamowitych artystów, takich jak Calvin Rodgers, Brett Williams, Anomalie, Bobby Sparks II, Mateus Asato, Ruth Waldron, Joachim Mencel i Sławomir Berny.

W 2020 r. została uhonorowana GRAND PRIX w kategorii „Nowa Nadzieja Polskiego Jazzu Melomani 2019”.

W 2021 r. Kinga Głyk otrzymała nominację w kategorii „Instrumenty Strunowe Międzynarodowe” od Deutscher JAZZ PRESS, obok szanowanych muzyków takich jak Christian McBride i Wolfgang Muthspiel. Otrzymała również prestiżową nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej”.

Jej piąty autorski album został współprodukowany przez założyciela Snarky Puppy, Michaela League’a, i zawiera imponujący skład muzyków, w tym Roberta „Sputa” Searighta, Casey’ego Benjamina, Bretta Williamsa, Nicholasa Semrada, Juliana Pollacka, Celeba Seana McCambella i Grégoire Maret. Warto zaznaczyć, że album został wydany przez renomowaną wytwórnię muzyczną Warner Music Group.

Tomasz Torres to perkusista zespołu Afromental. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu, studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Odbył siedem tras koncertowych w USA z zespołem jazzowym Triology, z którym m.in. zajął czwarte miejsce w konkursie jazzowym w Hoeilaart oraz wydał dwie studyjne płyty i jedną koncertową (wszystkie wydane przez Invisible Music Records). Obecnie spełnia się w karierze solowej, grając na instrumencie zwanym „hang” lub „handpan.

Z kolei Jakub Mizeracki to gitarzysta jazzowy pochodzący z Katowic. Ma na swoim koncie wiele nagród jak Grand Prix konkursu na indywidualność jazzową festiwalu Jazz nad Odrą (2016) czy trzecie miejsce na międzynarodowym konkursie gitarowym im. Jarka Śmietany (2019). To członek zespołów takich jak Jazz Forum Machine, ZK Collaboration, Skicki-Skiuk.

Współpracował z plejadą gwiazd polskiego i światowego jazzu jak Leszek Możdżer, Sylwester Ostrowski, Billy Cobham, Freddie Hendrix, Logan Richardson, Bobby Watson, Nigel Kennedy czy Chad Lefkowitz-Brown.

Muzyczny październik

To nie koniec muzycznych planów na październik, które przygotowała Miejska Galeria Sztuki. Już 18 października o godz. 19 – także w klubie Stacherczak – wystąpi zespół Variete. Dzień później, tym razem już w sali wystawowej galerii o godz. 17 odbędzie się koncert „Magiczne melodie”. To wydarzenie organizowane w ramach XIV Dobrodzień Classic Festival. Wykonawcami będą Piotr Lempa -bas, Georgi Mundrov – fortepian, Tomasz Podsiadły – prowadzenie koncertu.

Z kolei w sali kina OKF zaplanowano kolejną odsłonę cyklu „Nieśmiertelni”. 23 października o godz. 19. spotkanie pod hasłem „Od Bacha do Gershwina” poprowadzi Filip Wojciechowski, który razem ze swoim trio uświetni również muzycznie wieczór. Szczegółowe informacje można znaleźć na: galeria.czest.pl

red., mat. MGS