fbpx

Po 90 latach na częstochowskie Błeszno powrócił teatr. Wszystko za sprawą Teatru Nowego

Po blisko 90 latach powrócił tzw. Teatr na Błesznie założony przed II wojną światową przez Eugeniusza Żychlińskiego. Spotkanie organizacyjne odbyło się w siedzibie Teatru Nowego w Częstochowie (Domu Oczami Brata).

Przed II wojną światową „Teatr na Błesznie” działał w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Błeszno przy ul. Długiej. Zainicjował go Eugeniusz Żychliński, który był również założycielem Szkoły Podstawowej nr 26 im. Tadeusza Kościuszki w Częstochowie. Grano wówczas farsy, często prezentowano sztuki Aleksandra Fredry.

Po blisko 90 latach idea powróciła. Teatr na Błesznie odnalazł swoją siedzibę dwie ulice dalej, w Domu Oczami Brata przy ul. Brzezińskiej 57/59 w Częstochowie. Pod tym adresem swoją siedzibę ma również Teatr Nowy.

Po 90 latach na częstochowskie Błeszno powrócił teatr. Wszystko za sprawą Teatru Nowego 2
archiwum Teatru Nowego w Częstochowie

W piątek, 27 września odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne. Swoją teatralną przygodę chce rozpocząć blisko 40 uczestników i uczestniczek spotkania. Mają od 14 do 60 lat. -Niektórych motywuje chęć radzenia sobie ze stresem, dla innych teatr to powrót do młodzieńczych planów, a dla innych chęć poznania nowych osób. Niewątpliwe teatr łączy. Nie tylko pokolenia, ale też historię, która przeplata się z teraźniejszością, kształtując przyszłość, dbając o przeszłość- zaznaczają organizatorzy.

Już wiadomo, że dwie grupy warsztatowe spotykać się będą w poniedziałki i piątki. Zajęcia poprowadzą dla nich: Agnieszka Łopacka (aktorka Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie), Małgorzata Grabara (związana m.in. z Teatrem Guliwer z Warszawy), Paulina Kajdanowicz (aktorka Teatru Razy Dwa z Bystrzycy Kłodzkiej i Teatru Nowego w Częstochowie) oraz Krzysztof Berendt (aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni i Teatru Nowego w Częstochowie). 

Pomysłodawcą projektu i opiekunem działania jest jego reaktywator Paweł Bilski, producent, reżyser, aktor i Dyrektor Teatru Nowego w Częstochowie i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata. Historię „Teatru na Błesznie” poznał od na sprawą swojego wujka i od niego otrzymał materiały o tym dziele. 

Efekty warsztatowej pracy będzie można podziwiać 15 grudnia w siedzibie Teatru Nowego w Częstochowie. Wówczas warsztatowicze zaprezentują swoje osiągnięcia. 

Projekt realizowany jest przy współudziale europejskich środków KPO dla Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (o pozyskaniu 10 milionów złotych dofinansowania na działalność Fundacji Oczami Brata piszemy TUTAJ).

red. mat. TN w Częstochowie