W ciągu trzech godzin w sobotę, 14 września w Częstochowie spadło ponad 80 litrów wody na metr kwadratowy. Stacja meteo znacząco pobiła dobowy rekord sumy opadów z 1988 r. Państwowa Straż Pożarna i służby miejskie zanotowały w tym czasie w mieście i najbliższej okolicy około 400 interwencji.
Wprowadzony w sobotę, 14 września od godz. 20 stan pogotowia przeciwpowodziowego będzie utrzymany do momentu opadnięcia wód poniżej poziomu ostrzegawczego (pisaliśmy o tym TUTAJ). Sytuacja w rzekach była cały czas monitorowana przez miejskie służby zarządzania kryzysowego oraz straż pożarną. W niedzielę rano odbył się kolejny objazd z udziałem m.in. prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i komendanta miejskiego PSP Marka Radosza. W związku z szybkim podnoszeniem się stanu wód w rzekach oraz zagrożeniem lokalnymi podtopieniami z miejskiego magazynu pobrano 750 worków z piaskiem.
Najtrudniejsza w sobotę wieczór była sytuacja na niektórych częstochowskich drogach. Nawalny deszcz, którego spadło w mieście – w ciągu 26 godzin ok. 130 litrów na metr kwadratowy (w tym aż ponad 80 litrów w ciągu 3 godzin – od 17 do 20), utrudniał lub – na niektórych odcinkach – uniemożliwiał jazdę samochodem.
Magistrat podkreśla, że był to efekt trudności z przyjęciem takiej ilości wody przez kanalizację deszczową (również z uwagi na blokowanie się kratek ściekowych przez niesione z deszczem opadłe liście), a także spływania wody z powierzchni utwardzonych na niżej położone ulice. Warto dodać, że dotychczas notowany przez stację meteorologiczną dobowy rekord opadów w Częstochowie z 1988 r. wynosił 83,2 litrów na metr kwadratowy.
Także w sobotę wieczorem nastąpiła przerwa w kursowaniu tramwajów z uwagi na zebranie się wody pod wiaduktem w al. Wyzwolenia. W niedzielę wszystkie autobusy i tramwaje kursowały już normalnie, choć z powodu uszkodzenia pętli tramwajowej na Fieldorfa-Nila linie 1,2 i 3 od poniedziałku do odwołania będą jeździć tylko do pętli przy promenadzie Niemena, a dalej uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.
Na drogach na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg pracowały w niedziele zamiatarki, dodatkowe ekipy zbierały też liście i piasek z kratek kanałów deszczowych, usuwając ostatnie drogowe zastoiny wody. Strażacy pompowali też wodę w dzielnicy Stradom z ulic leżących poniżej poziomu rzeki Konopki, szczególnie zagrożonych podtopieniami.
Z powodu ulewy ucierpiał budynek Centrum Usług Komunalnych przy al.Wolności 30, który – w związku z tym – nie będzie w poniedziałek czynny dla interesantów. Do dyspozycji pozostaje obsługa w siedzibie CUK przy ul. Szymanowskiego 15.
mat. UM Częstochowy, red.