Dekarstwo jest idealnym zawodem dla osób poszukujących stabilnej pracy, która pozwoli rozwijać swoje umiejętności manualne, a przy tym zapewni również atrakcyjne wynagrodzenie.
Czym zajmuje się dekarz?
Kim jest dekarz? To specjalista odpowiedzialny za pokrycie dachów materiałami, oczywiście wszystko zgodnie z oczekiwaniami klienta. Zazwyczaj służą do tego dachówki, blachodachówki, papa lub membrany. Praca fachowca zaczyna się od przygotowania powierzchni dachowej, a także naprawy i wymiany uszkodzonych elementów konstrukcyjnych. Następnie dekarz układa materiał pokryciowy, czyni to dbając o szczelność i trwałość dachu.
Jednak praca specjalisty polega nie tylko na układaniu nowych pokryć dachowych, ale także na konserwacji i naprawie istniejących. Naprawa przecieków, suwanie mchu, wymiana uszkodzonych dachówek… to tylko niektóre z zadań, z jakimi dekarz spotyka się na każdego dnia. Oprócz tego, dekarze odpowiedzialni są również za montaż rynien, w tym rynien metalowych.
Praca w tym zawodzie dzieli się na dwa wyraźne etapy. Pierwszym z nich jest praca na „dole”– najczęściej w warsztacie lub obok budynku, drugim – praca na wysokości, tj. na dachu
Oczywiście to nie wszystko, bo praca ta często opiera się na współpracy z innymi specjalistami z zakresu branży budowlanej, należą do nich np. cieśle czy instalatorzy (tyczy się to zwłaszcza realizacji większych projektów). Tym samym dekarz musi znać się na różnych technikach montażu i naprawy, a także posiadać umiejętność czytania rysunków technicznych. Wymaga się od niego również znajomości przepisów i norm budowlanych, dzięki temu prace zgodne są z obowiązującymi standardami.
Jak zostać dekarzem?
Jak widać powyżej zawód dekarza wymaga konkretnych i specjalistycznych umiejętności. Niezbędne jest więc uzyskanie odpowiedniego szkolenia zawodowego. W naszym kraju najczęściej jest to szkoła branżowa o profilu dekarskim. To tam uczniowie zdobywają kluczowe umiejętności zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. Co istotne, w trakcie nauki odbywają praktyki zawodowe, to niezwykle istotny okres, który pozwala na uzyskanie doświadczenia w prawdziwych warunkach pracy.
Takie szkolenie daje wiele możliwości, nie tylko zatrudnienia w branży, pracy w specjalistycznych formach, ale i założenia własnej działalności i firmy dekarskiej.
Zarobki dekarzy
Nie ukrywajmy, że dekarz to zawód, który może zapewnić stabilną finansowo przyszłość. Dekarze są po prostu niezbędni. Profesjonaliści w tym fachu są cenieni nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Tym samym mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Warunkiem jest tu jednak solidne i staranne wykonywanie pracy. Zdobywając renomę w swoim fachu, samemu wybiera się zlecenia, które chce się realizować. Wielu z adeptów szkół branżowych nie musi martwić się o miesiące wysyłania CV i czekania na odpowiedz, bo już po ukończeniu szkoły, otrzymują interesujące propozycję. I co ważne: nie trzeba się także obawiać tego, że zapotrzebowanie na ich zawód zmaleje. Szacuje się, że najlepsi dekarze zarabiają w dobrym sezonie do 20 tys. zł netto miesięcznie.
Wybierając zawód dekarza trzeba również uwzględnić to, że praca ta wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Branża budowlana wciąż się rozwija, na rynku pojawiają się nowe materiały i technologie. Dobry dekarz, jak każdy specjalista, musi wiedzieć co „w trawie piszczy”.
Zalety zawodu
O wysokich zarobkach już pisaliśmy, wynagrodzenie oczywiście zależne jest od kwalifikacji doświadczenia i specyfiki wykonywanych zadań, jednak dekarze należą niezmiennie do najlepiej zarabiających grup w tzw. budowlance.
Jednak to nie koniec zalet. Koleją jest bowiem stabilny rynek pracy. Zapotrzebowanie na usługi dekarskie jest niezmiennie na całym świecie i stale rośnie. Oznacza to, że po zdobyciu kwalifikacji, ma się gwarancję znalezienia pracy. Zatrudnienie nie będzie więc spędzać specjaliście snu z oczu.
Praca dekarza jest też satysfakcjonująca. Powstający przy pomocy pracy ludzkich rąk dach, który przez lata będzie dawał schronieni innym, to powód do dumy i satysfakcji. To dobra motywacja do pracy w tym zawodzie.
Zaletą jest z pewnością także różnorodność, bowiem dekarstwo to dziedzina, która cały czas się rozwija. Praca wiąże się z różnymi wyzwaniami. Dodatkowo producenci pokryć dachowych, okien, materiałów izolacyjnych co chwilę wprowadzają nowości, z którymi fachowcy muszą być na bieżąco.
Istotna jest również możliwość rozwoju. Dekarze mogą stale rozwijać swoje umiejętności i poszerzać kwalifikacje. Dostępnych jest wiele kursów i szkoleń, które pozwalają im zdobyć nowe umiejętności i specjalizacje.
Jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje?
Jest idealnym rozwiązaniem dla ucznia, który szuka miejsca, w którym mógłby nauczyć się zawodu dekarza jest CosinusYoung 15+. Szkoła znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury 6/14 w Częstochowie. To więcej zresztą znacznie więcej niż szkoła – to przestrzeń, w której łączą się aktualne potrzeby rynku pracy z zaangażowaniem doświadczonych pedagogów. – Kształcimy młodzież w sposób świadomy. Stawiamy na indywidualne podejście, zakładając sukces edukacyjny i wychowawczy. Nasi uczniowie są nie tylko przygotowywani teoretycznie, ale także kierowani na praktyczną naukę zawodu, która odbywa się w renomowanych firmach i u rzetelnych pracodawców z Częstochowy – podkreśla CosinusYoung 15+.