fbpx

Prezydent Duda na Jasnej Górze: Ludzie polskiej wsi nie bali się przelewać za nią krwi

Zakończyły się Ogólnopolskie Dożynki. Niedzielnej mszy św. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy przewodniczył biskup Jan Wątroba. Wzięły w niej udział tysiące przedstawicieli polskiej wsi. Był to moment nie tylko dziękczynienia za pracę rolników, a także upamiętnienia wydarzeń II wojny światowej – w 85. rocznicę jej wybuchu.

– Rolnicy przez swoją pracę stają się współpracownikami Boga. To wielki zaszczyt, ale też zobowiązanie. Pozostańcie wierni tradycji przodków, bo oni każdy dzień zaczynali z Bogiem – mówił na Jasnej Górze podczas ogólnopolskich dożynek biskup Jan Wątroba. Ordynariusz rzeszowski przewodniczył niedzielnej mszy św.

Jak zaznacza Biuro Prasowe Jasnej Góry: kaznodzieja podkreślił, że obecność rolników na Jasnej Górze jest wyrazem miłości do polskiej ziemi, podziwu dla jej piękna i szacunku dla jej płodności, ale przede wszystkim jest to wyraz wdzięczności dla Boga, jako Stwórcy.

Prezydent Duda na Jasnej Górze: Ludzie polskiej wsi nie bali się przelewać za nią krwi 2
fot. K. Woszczyński

Z kolei przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski zwrócił uwagę, że polska wieś zawsze była ostoją żywej wiary i szacunku do Dekalogu. – To dzięki tym wartościom w czasach zaborów nasi ojcowie zachowali ojczystą kulturę i język. Choć niejednokrotnie cierpieli biedę i niesprawiedliwość również od swoich, nigdy nie sprzeniewierzyli się obranym zasadom moralnym. Kościół będąc orędownikiem prostego ludu bronił go przed zaborcą i wspierał każdy wysiłek zmierzający do odbudowania polskiej państwowości – mówił.

Nacisk położył również na to, że 1 września jest datą szczególną. Msza św. odbywała się bowiem w dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej. – Stało się to 85 lat temu, ale wciąż pozostaje niezabliźnioną raną w świadomości żyjących jeszcze nielicznych świadków – podkreślał.

Prezydent Duda na Jasnej Górze: Ludzie polskiej wsi nie bali się przelewać za nią krwi 3
fot. K. Woszczyński

W sumie dożynkowej uczestniczył również prezydent RP Andrzej Duda. Ludzie polskiej wsi nie bali się przelewać za nią krwi i nigdy nie bali się stanąć w obronie tych ważnych wartości, które o naszej Ojczyźnie decydują, tak jak, w czasie II wojny światowej stanęli w obronie swojej ojcowizny, żeby jej nie oddać, nie poddać się kolektywizacji, nie poddać się komunizmowi – mówił.

Prezydent zaznaczał, że polscy rolnicy obronili wiarę, ziemię i nie dali sobie wydrzeć chrześcijańskiej tradycji. – To m.in. dzięki temu Polska przetrwała te najtrudniejsze okresy. Z polskiej wsi wyszła Solidarność Rolników, Solidarność Wiejska i Solidarność Rolników Indywidualnych, która z pracowniczym ruchem NSZZ Solidarność przywróciła wolną suwerenną i niepodległą Polskę – zauważył.

Andrzej Duda wyraził również wdzięczność za pracę rolników i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego: Dziękuję wam za to wszystko i jako Prezydent RP zapewniam, że pamiętamy o waszym poświęceniu.

Prezydent Duda na Jasnej Górze: Ludzie polskiej wsi nie bali się przelewać za nią krwi 4
fot. K. Woszczyński

Jak co roku z Jasnogórskimi Dożynkami połączona była Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku odbywała się jej 33. Edycja. Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Stoiska wystawowe i targowe były zlokalizowane na terenie parkingów jasnogórskich, natomiast stoiska handlowe w III Alei NMP.

Swoje oferty produkcyjne, handlowe i usługowe zaprezentowało ponad 400 firm i instytucji rolniczych z całego kraju. W ramach Krajowej Wystawy Rolniczej zorganizowano też m.in. targi pszczelarskie, kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych, prezentacje na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich czy festiwal produktów lokalnych połączony z degustacją. Nie zabrakło również występów zespołów folklorystycznych.

red., mat. Biura Prasowego Jasnej Góry

fot. Konrad Woszczyński