fbpx

Komedy i Magiczna – Częstochowa zyska dwie nowe ulice

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 22 sierpnia radni nadali nazwy dwóm drogom – na Grabówce pojawi się ulica Krzysztofa Komedy, a w dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza – ul. Magiczna. 

Potrzebę nazwania drogi gminnej – bocznej od ulicy Wiolinowej – zgłosił Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie. Z kolei Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów Miejskich, uwzględniając wnioski i sugestie mieszkańców oraz istniejący w okolicy klucz tematyczny (w pobliżu znajdują się ulice Jana Kiepury i właśnie Wiolinowa), zdecydował wykorzystać jedną z oczekujących kandydatur i rozpocząć procedurę nadania wskazanej ulicy nazwy „Krzysztofa Komedy”. Propozycję taką zgłosiło wcześniej Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego. Dodatkowym argumentem za nazwaniem tak nowej ulicy jest przypadająca na ten rok 55. rocznica śmierci wybitego kompozytora i pioniera jazzu nowoczesnego w Polsce.

Komedy i Magiczna - Częstochowa zyska dwie nowe ulice 2
mat. UM Częstochowy

Jak napisano w pozytywnej opinii Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Krzysztof Komeda był twórcą znanych na świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Jako Krzysztof Trzciński okres okupacji niemieckiej i kilkanaście powojennych miesięcy spędził w Częstochowie. Mieszkał z rodzicami i siostrą w kamienicy przy II Alei 31. To tutaj narodził się jego późniejszy artystyczny pseudonim – Komeda, który przerodził się w nazwisko. Od początku okupacji Komeda kontynuował w Częstochowie, rozpoczętą jeszcze w Poznaniu, naukę gry na fortepianie. Czynił to z dużym prawdopodobieństwem pod okiem (wyszukanej przez matkę) znanej żydowskiej pianistki i nauczycielki muzyki w Częstochowie Wandy Kopeckiej. Oprócz edukacji muzycznej Komeda od listopada 1939 r. kształcił się w Szkole Powszechnej Braci Szkolnych przy ul. Pułaskiego 71 (przeniesionej później na teren klasztoru jasnogórskiego). Po wypędzeniu Niemców z Częstochowy, od początku 1945 r. uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. R. Traugutta.

W II połowie roku 1946 wyjechał z rodziną z Częstochowy. Krzysztof Komeda, już jako znany muzyk jazzowy, ponownie odwiedził miasto 17 V 1960; wówczas zespół, z którym występował – Trio Krzysztofa Komedy – koncertował podczas wieczoru jazzowego w sali Państwowej Orkiestry Symfonicznej przy ul. Dąbrowskiego 16. Był to ostatni znany kontakt muzyka z Częstochową.

Komedy i Magiczna - Częstochowa zyska dwie nowe ulice 3
mat. UM Częstochowy

W przypadku drogi wewnętrznej w Gnaszynie to sami właściciele działek zgłosili się z propozycją nazwy „Magiczna” do Wydziału Geodezji i Kartografii UM. W efekcie Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów Miejskich uwzględnił poprawność formalną wniosku oraz klucz tematyczny występujący w okolicy, ponieważ w najbliższym otoczeniu nowej drogi znajdują się ulice: Bajeczna, Legendy oraz Baśniowa. Zespół poparł więc wniosek, uzasadniając projekt uchwały przedstawionej Radzie Miasta Częstochowy.

mat.UM Częstochowy