fbpx

Częstochowskie „Polowanie” docenione na 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

30. edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za nami. Teatr im. A. Mickiewicza ma powody do radości, bowiem komisja nagrodziła Ishbel Szatrawską, autorkę „Polowania”, na podstawie którego zrealizowano w Częstochowie prapremierowy spektakl.

Częstochowski spektakl znalazł się wśród 14 tytułów zakwalifikowanych do finału 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za jego organizację odpowiada Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Polowanie” Ishabel Szatrawskiej w reżyserii i adaptacji Piotra Pacześniaka otworzyło w Teatrze im. Adama Mickiewicza sezon 2023/2024.

Częstochowskie "Polowanie" docenione na 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2
Fot. Maciej Czerski/ Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

W ramach konkursu teatry z całego kraju mogły zgłaszać inscenizacje oryginalnych polskich tekstów powstałych w ostatnich 20 latach. W sumie takich „kandydatur” było aż 154. Ostatecznej ocenie jurorów poddano 135 tytułów. Tuż po majówce podano wyniki obrad komisji artystycznej. Zasiedli w niej: Dominik Gac, Piotr Hildt, Andrzej Lis, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Wanda Świątkowska oraz Jacek Sieradzki (przewodniczący). To oni wybrali finałową czternastkę najciekawszych wystawień polskiego dramatu współczesnego 2023/2024. Z „Polowaniem” rywalizowały spektakle z Bydgoszczy, Gdańska, Kielc, Torunia, Wałbrzycha, Warszawy, Wrocławia i Zakopanego.

Gala podsumowująca konkurs odbyła się 1 lipca w Instytucie Teatralnym. Z Grand Prix opuścił ją Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, uhonorowany za spektakl „Dropie” autorstwa Natalki Suszczyńskiej w adaptacji Michała Kmiecika w reżyserii Marcina Libera. Jednak powody do dumy ma również Częstochowa.

Częstochowskie "Polowanie" docenione na 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 3
Fot. Maciej Czerski/ Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

– Niezwykle się cieszymy, że po raz pierwszy od wielu lat udało się częstochowskiemu spektaklowi zakwalifikować do finału. To niezwykle budujące, że nasze „Polowanie” zostało zauważone przez wybitne grono ludzi teatru, wybrano go finałowej grupy spośród 135 tytułów z całej Polski. Dodatkowo niezmiennie cieszy nas fakt, że tekst autorstwa Ishabel Szatrawskiej, na którego podstawie powstała ta realizacja, został nagrodzony. To znak, że idziemy w dobrym kierunku i sztuka tworzona przez młodych tworów nabiera znaczenia na polskiej scenie teatralnej – mówi Magdalena Woch, p.o. dyrektora częstochowskiego teatru.

W przypadku dramaturżki komisja artystyczna nagrodziła nie tylko „Polowanie”, ale i „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”.

Częstochowskie "Polowanie" docenione na 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 4
Fot. Maciej Czerski/ Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Warto wspomnieć o jeszcze jednym sukcesie, który przyniosła lipcowa gala. Mowa o wyróżnieniu, które Fundacja Analog otrzymała za „Mleko w tubce” Agaty Biziuk i Anny Domalewskiej w reżyserii Agaty Biziuk. Dodajmy, że reżyserka (która odebrała wyróżnienie) od poprzedniego sezonu pełni funkcję koordynatorki ds. programowo-artystycznych naszego teatru.

Aktualnie w gmachu przy ul. Kilińskiego trwa przerwa wakacyjna. Teatr wróci do pracy we wrześniu i pewnym jest, że „Polowanie” znajdzie się w repertuarze sezonu 2024/2025.

Szczegółowe wyniki konkursu można zaleźć na stronie.

Źródło: www.czestochowa.pl