Od dzisiaj do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wychodząc z domu, musimy nałożyć maseczkę lub zasłonić w inny sposób twarz, na przykład używając do tego celu chustki czy szalika.
Warto wiedzieć, gdzie zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe. Dotyczy to: ulic, dróg, placów, parków, skwerów, a także parkingów w lesie, środków publicznego transportu, samochodu prywatnego, jeżeli jadą w nim osoby, które razem nie mieszkają. Ochronę na twarzy musimy mieć także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.
W maseczkach lub z apaszką przesłaniającą usta i nos musimy również robić zakupy w sklepach, na targowiskach. Obowiązek noszenia maseczki dotyczy nas także, gdy korzystamy z różnego rodzaju usług w punktach usługowych.
W przepisach zastrzeżono również, że noszenie maseczki obowiązuje nas na terenie nieruchomości wspólnych, czyli wychodząc z mieszkania, maseczkę zakładamy już na klatce schodowej.
Z osłaniania nosa i ust możemy rezygnować we własnym domu i mieszkaniu, a także w samochodach, w których przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem do 4 lat.
Od obowiązku zasłaniania twarzy zwolnione są dzieci poniżej 4 roku życia. Nakaz nie dotyczy także
osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Okazywanie odpowiednich orzeczeń lub zaświadczeń nie będzie w tej sytuacji wymagane. Z osłaniania twarzy zwolniono również m.in. kierowców publicznego transportu, duchowni w trakcie sprawowania czynności lub obrzędów religijnych.
Sprzedawcy lub osoby mające bezpośredni kontakt z klientem także muszą nosić maseczki. One jednak mogą korzystać w zamian z przyłbic całkowicie osłaniających twarz, jeżeli na ich stanowisku pracy znajduje się dodatkowa osłona oddzielająca ich od klientów, np. szyba z pleksi.