fbpx

Częstochowskie Biuro Obsługi Seniora w nowej odsłonie

Miasto pod nowym adresem uruchamia punkt, do którego seniorki i seniorzy mogą zgłaszać się w przeróżnych sprawach. Biuro będzie się mieścić przy ul. Śląskiej 3/5. Tam też można odebrać „Koperty życia”, które w razie potrzeby ułatwią służbom niesienie pomocy.

Zadaniem Biura Obsługi Seniora jest udzielanie informacji seniorkom i seniorom oraz koordynacja działań prowadzonych na ich rzecz przez wydziały Urzędu Miasta, inne jednostki miejskie, partnerów społecznych samorządu czy Uniwersytety Trzeciego Wieku. Dotychczas punkt ten mieścił się w Urzędzie Stanu Cywilnego.

– Przenosimy Biuro Obsługi Seniora do lepiej zlokalizowanego obiektu bliżej centrum, lepiej dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami, na parterze. Seniorki i seniorzy mogą tu przyjść albo zadzwonić, aby dowiedzieć się, co oferuje im miasto – z czego, gdzie, kiedy i w jaki sposób mogą skorzystać – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mogą tu także odebrać karty Częstochowski Senior i „Koperty życia”, do czego serdecznie namawiam – dodaje.

Częstochowskie Biuro Obsługi Seniora w nowej odsłonie 2
fot. Ł.Kolewiński/ UM Częstochowy

Otwarciu biura przy ul. Śląskiej 3/5 towarzyszyła prezentacja nowych elementów związanych z „Kopertami życia”. To magnesy na lodówkę i naklejki z informacją dla służb idących osobom starszym z pomocą w razie zagrożenia życia. Magnesem można przyczepić swoją ,,Kopertę życia” do drzwi lodówki czy szafki; można też taką kopertę umieścić w lodówce, oznaczając to miejsce naklejką (to przydatne, gdy lodówka jest zabudowana). Co więcej, naklejkę można umieścić nawet na drzwiach do mieszkania – będzie to pierwszy sygnał dla ratowników, że starsza osoba ma swoją ,,Kopertę życia”. W samej kopercie natomiast należy umieścić kartę ze swoimi danymi, numerem telefonu do bliskich, informacjami o przebytych chorobach, przyjmowanych lekarstwach, uczuleniach, a także dane lekarza prowadzącego i swojej przychodni.

W Biurze Obsługi Seniora można odbierać nie tylko „Koperty życia”, ale i częstochowskie karty uprawniające seniorki i seniorów do zniżek np. w miejskich instytucjach kultury (lista partnerów oferujących rabaty na różne usługi jest na bieżąco uzupełniana). Punkt czeka na tych, którzy przyjdą osobiście (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30), ale można też zadzwonić pod numer 34 370 71 11. W godzinach pracy Urzędu Miasta otrzymamy tam informacje o wszelkich mogących interesować środowisko senioralne sprawach, w tym działaniach składających się na program „Częstochowa wspiera Seniorów”.

Częstochowskie Biuro Obsługi Seniora w nowej odsłonie 3
fot. Ł.Kolewiński/ UM Częstochowy

Przypomnijmy, że program ten opiera się na trzech filarach – tworzeniu warunków dla społecznej aktywności tej grupy mieszkanek i mieszkańców miasta, dla ich rozwoju osobistego oraz kreowaniu ciekawej oferty spędzania czasu dla nich. Miasto kieruje do seniorek i seniorów programy profilaktyczne, tworzy place rekreacji w dzielnicach (także poprzez Budżet Obywatelski), proponuje zajęcia na basenach, lodowisku, treningi nordic-walking, zumby czy jogi. Swoistą kulminacją tych działań są Senioralia.

Miasto oferuje też ulgowy roczny bilet komunikacji oraz kartę lojalnościową dla seniorek i seniorów. W Częstochowie działają także Centrum Aktywności Seniorów i Dzienne Domy Seniorów. W tym szerokim obszarze poczynania samorządu obserwuje i opiniuje zaś Miejska Rada Seniorów.

red., mat. UM Częstochowy