Solidna termoizolacja budynku to podstawa, jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Wiele osób skupia się nad tym, by wybrać odpowiedni materiał, ale warto pamiętać, że równie ważny jest klej, za pomocą którego go przymocujemy. Jaki klej do ociepleń wybrać? Spróbujmy poszukać odpowiedzi na to pytanie.
Klej do ociepleń a rodzaj ocieplenia
Poszukiwania odpowiedniego kleju do ociepleń powinniśmy rozpocząć od zawężenia dostępnych produktów do grupy, która nadaje się do danego rodzaju ocieplenia. Zwykle w marketach budowlanych czekają na nas dwie kategorie produktów – kleje do styropianu oraz kleje do ociepleń z wełny mineralnej. Jeśli już dokonamy wyboru w tym zakresie, następnym krokiem jest wybór pomiędzy formą kleju. Przykładowo, kleje do styropianu mogą występować w postaci tradycyjnej zaprawy klejowej albo klejów na bazie pianki poliuretanowej. Warto dobrze się zastanowić, gdyż wybierając drugi rodzaj możemy skrócić czas schnięcia z 2-4 dni do nawet 2 godzin.
Przyczepność klejów do termoizolacji
Upewnienie się, że wybierany klej będzie kompatybilny z danym rodzajem ocieplenia to nie wszystko. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jego przyczepność do danego rodzaju nawierzchni, gdyż może się okazać, że nie jest on w stanie stworzyć wystarczająco trwałego połączenia np. z drewnem czy tynkiem. Nieraz nie wystarczy samo zapewnienie producenta zamieszczone na opakowaniu produktu – warto samodzielnie sprawdzić parametry, które mają największy wpływ na przyczepność. Przykładowo, w klejach do styropianu najważniejsza jest wysoka zawartość polimerów organicznych – najlepiej wynosząca minimum 0,5%. W przypadku niektórych produktów przyczepność może być wyrażana w MPa. Również im wyższa wartość MPa, tym lepiej, gdyż montowanie materiału termoizolacyjnego będzie łatwiejsze.
Kleje do ociepleń dostępne są na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cement-zaprawy-gipsy-tynki/kleje-do-ocieplen
Jaki klej do ociepleń wybrać?
Wybierając klej do ociepleń, warto zwrócić uwagę także na takie parametry jak:
- czas schnięcia – wybierając klej szybkoschnący możemy znacznie skrócić czas realizacji projektu,
- trwałość – warto upewnić się, czy dany klej wykazuje odpowność na duże wahania temperatur, wilgoć i inne niekorzystne czynniki,
- elastyczność – wybranie kleju o dużej elastyczność minimalizuje ryzyko powstania ewentualnych późniejszych uszkodzeń,
- paroprzepuszczalność – klej powinien zapewniać możliwość swobodnego uwalniania pary wodnej, która gromadzi się wewnątrz budynku, gdyż inaczej może być to powodem powstawania pleśni i grzybów, a przebywanie w pomieszczeniach, w których znajdują się te mikroorganizmy, ma negatywny wpływ na zdrowie, powodując szereg problemów z układem oddechowym, odpornościowym czy nerwowym.
Odpowiedź na pytanie, jaki klej do ociepleń wybrać, nie jest prosta, dlatego często pomocna może okazać się rada kogoś bardziej doświadczonego. Pamiętajmy też, że nawet dobrze dobrze klej może nie spełnić swojego zadania, jeśli zaaplikujemy go w nieprawidłowy sposób. Warto więc przestrzegać zaleceń producenta odnośnie temperatury otoczenia, w jakiej można używać dany produkt, czy też odnośnie samego nakładania kleju.