Studenci VI roku kierunków medycznych oraz III i V roku kierunków pielęgniarskich mogą skorzystać z programu stypendialnego „Częstochowa dla Medyków”. Wnioski można składać do 30 września.
Gmina nie ma wpływu na politykę centralną względem środowiska medycznego mimo to chce zapewnić mieszkańcom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej na jak najwyższym poziomie. Dlatego program co roku ma zachęcać przyszłych lekarzy i pielęgniarki, aby związali się z Częstochową na jak najdłużej i podjęli pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym, borykającym się z brakami kadry medycznej.
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk przedłużył więc czas realizacji miejskiego programu do końca czerwca 2025 r.
– „Częstochowa dla Medyków” to możliwość wsparcia studiujących młodych ludzi, a jednocześnie perspektywa lepszego dostępu częstochowianek i częstochowian do wykwalifikowanej kadry medycznej w miejskim szpitalu – zaznacza prezydent. – W dobie coraz większej niewydolności krajowego systemu ochrony zdrowia miejski program stypendialny jest szansą na poprawę sytuacji kadrowej w szpitalu oraz zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom.
O stypendium mogą ubiegać się studentki i studenci VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia (nie później niż w ciągu 18 miesięcy) zobowiążą się podjąć zatrudnienie (przynajmniej przez 3 lata) w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego miasto Częstochowa jest organem założycielskim.
Po raz kolejny o stypendium mogą starać się także studentki i studenci ostatniego roku kierunku pielęgniarskiego I i II stopnia – jednak dotyczy to tylko uczelni z terenu Częstochowy. Warunkiem jest to, by po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu, w ciągu maksimum 3 miesięcy pielęgniarki zdecydują się na pracę w częstochowskim szpitalu miejskim (przez co najmniej 3 lata).
Stypendium dla studentów i studentek pielęgniarstwa wynosi 1 tys. zł miesięcznie, a dla studentów i studentek kierunku lekarskiego – 2 tys. zł i jest przyznawane na okres 9 miesięcy. Mogą na nie liczyć ci, którzy zaliczyli w terminie przedostatni rok studiów, mają wpis na kolejny rok akademicki i uzyskali stosowną średnią ocen – w przypadku kierunku lekarskiego to 3,5, a pielęgniarskiego 4,0.
Wnioski wraz z kompletem dokumentów można złożyć osobiście lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa (z dopiskiem „Częstochowa dla Medyków”). Termin zgłoszeń upływa 30 września.
mat. UM Częstochowy