fbpx

DKF „Rumcajs”. Krzemiński uczczony

Tablica  pamiątkowa dedykowana Antoniemu Krzemińskiemu  zawisła na kamienicy Al. NMP 71. Odsłonili ją 16 czerwca  przedstawiciele Rady DKF „Rumcajs”, Częstochowskiego Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich oraz rodziny uhonorowanego.

Uroczystość była związana z VI Częstochowskim Festiwalem Filmowym im. Braci Krzemińskich odbytym w maju w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Rumcajs”. Upamiętniła prekursora polskiej kinematografii w 110 rocznicę premiery filmu dokumentalnego „Pożar częstochowskiej zapałczarni”. Dzieło Antoniego i Władysława Krzemińskich  do niedawna uznawanego za najstarszy zabytek polskiego kina. Autorami tablicy byli: Olga Żakowicz – projekt i Jerzy Kędziora – realizacja.  O inicjatywie i jej bohaterze opowiadali: Tadeusz Piersiak i Krzysztof Kasprzak z Rady „Rumcajsa”, prof. Jerzy Mizgalski  i Ludwik Olczyk, wnuk kiniarza.

DKF „Rumcajs”. Krzemiński uczczony 2

Antoni mieszkał w latach 1923 – 1955 w lokalu zajmowanym dziś przez Kawiarnię i Restaurację Czekoladowa Nuta (Al. NMP 71). Właścicielka lokalu Magdalena Soluch współfinansowała powstanie tablicy i zaprosiła inicjatorów uroczystości, wykonawców oraz rodzinę Krzemińskich na słodki poczęstunek. Dziwnie było usłyszeć, że poczęstunek odbył się kuchni Antoniego, z której przez okno wglądał na zielony ogród. Uczestnicy kameralnego spotkania dowiedzieli się, że właścicielka kawiarni wkrótce urządzi przy wejściu wystawę poświęconą Krzemińskim.

DKF „Rumcajs”. Krzemiński uczczony 3
DKF „Rumcajs”. Krzemiński uczczony 4
DKF „Rumcajs”. Krzemiński uczczony 5