17 czerwca w Częstochowie świętować będziemy kolejną Industriadę. Jej atrakcje powiązane są z Muzeum Częstochowskim – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w parku im. Staszica, Muzeum Kolejnictwa na dworcu Stradom oraz Muzeum Produkcji Zapałek (ul. Ogrodowa 68). Wszystko za darmo!
Śląsk kojarzy się chyba wszystkim mieszkańcom Polski jako największe zagłębie przemysłowe. Co więcej, dysponujące imponującą historią obfitującą w zabytkowe obiekty: kopalnie, huty, fabryki rozmaitych specjalności, z upływem lat często zamieniane w muzea. Czasem żywe muzea – jak choćby nasza Zapałczarnia, w której długo można było poznawać jej historię, uczestnicząc w procesie produkcji. W 2006 roku na terenie województwa śląskiego po dwóch latach przygotowań uruchomiony został Szlak Zabytków Techniki.
Połączył on wyselekcjonowane zakłady o historycznym charakterze. Jako formę promocji tego wyjątkowego w naszej części kontynentu produktu turystycznego wykreowano Industriadę. Ten coroczny, największy festiwal dziedzictwa przemysłowego Europy Środkowo-Wschodniej organizowany jest już po raz 14. Z roku na rok wydłuża się lista miejsc, udostępniających coraz więcej atrakcji. W każdym, program święta organizowany jest pod zmieniającym się hasłem. W tym roku jego motyw przewodni to: Sztuka przemysłu. Program Industriady w województwie obejmuje aktualnie 46 obiektów, 29 miast i 443 imprezy.
Osią wydarzeń organizowanych przez Muzeum Częstochowskie jest Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Tradycyjnie zwiedzać je będzie można pod przewodnictwem emerytowanych górników ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) Oddział w Częstochowie. Od nich dowiedzieć można się będzie wielu ciekawostek na temat ich pracy na kopalniach. Godziny wejść: 12.00-13.00; 13.30-14.30; 15.00-16.00.
Przez cały dzień oglądać można wystawę fotografii „Tęsknota za dawnym blaskiem. Zapomniane śląskie dziedzictwo przemysłowe”. Powstały one w ramach projektu „Polska Pofabryczna” Piotra Majchrzaka. Przygodę z fotografią rozpoczął on w 2007 roku i do dziś dokumentuje za pomocą obrazów architekturę przemysłową (pofabryczną) Polski, uwieczniając miejsca „pełne detali architektonicznych, zagadkowe, przepełnione wyjątkową grą światła i cienia”. O godz. 17.00 autor poprowadzi slideshow, okraszając pokaz zdjęć opowieścią o tych ginących i tych ratowanych zabytkach techniki.
Od godz. 12.00 do 18.00 odbywać się będą warsztaty plenerowe. Te pod hasłem „Sztuka przemysłu” organizuje grupa „Czerwone Jabłuszko” z przeznaczeniem dla dzieci oraz dorosłych. Z przygotowanych trybików, zębatek, przekładni i innych części maszyn górniczych można stworzyć industrialną rzeźbę albo dzieło w formie linorytu, z którego na miejscu da się wykonać odbitki. Równolegle na innym stanowisku z użyciem farb do tkanin i stempli z wzorami będzie można ozdobić torbę z tkaniny. Dzieło powstałe na warsztatach „indu artu” stanie się własnością autora!
Jeśli ktoś jeszcze będzie chciał dać upust swojej ekspresji plastycznej, będzie mógł od godz. 12.00 do 16.00 zostawić swój ślad na powstającym industriadowym banerze.
Niezwykle bogaty program przygotowało Muzeum Historii Kolei. W jego skład wchodzi aż kilka wystaw przygotowanych przez członków Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej w Częstochowie. Wszystkie oglądać można w godz.: 11.00 – 18.00. „Mariaż poczty z koleją” to wzbogacona planszami informacyjnymi opowieść o poczcie na kołach wyrażona w eksponatach i znaczkach pocztowych. Ekspozycja „Polscy projektanci dla kolei” – pokazuje projekty pojazdów szynowych, zdjęcia budynków kolejowych oraz obiektów małej architektury dworcowej. „Demoludy na drodze” to prezentacja kilku pojazdów zabytkowych z czasów PRL, uzupełniona informacjami o ich historii i kulisach konstrukcji.
Zobaczyć można też wystawę fotografii kolejowej i rysunku technicznego w służbie kolei, a nawet prezentacja systemów informacyjnych PKP. Będzie też udostępniona instalacja artystyczna „Satyry kolejowe ks. Janusza Grygiera”. Autor jest znanym w Polsce modelarzem, tworzącym zabawne dioramy o tematyce kolejowej. Część jego prac można będzie zobaczyć w Muzeum Historii Kolei. Tradycyjnie organizatorzy z TPKWW zapraszają do skorzystania z symulatora jazdy lokomotywą i poznania z przewodnikiem zabytkowej lokomotywy TKt48-151. Od 11.30 do 13.00 przewodnik oprowadzi też po nastawni dworca Stradom. Dzieci mogą wziąć udział w zabawach inspirowanych koleją i warsztatach plastycznych w robieniu makiet kolejowych. Między godz. 12.00 a 13.00 posłuchać można recitalu piosenek kolejowych i turystycznych. Wszystko oczywiście za zupełną darmochę.
Również gospodarze muzeum Produkcji Zabawek czekają na gości. Udostępniają nieodpłatnie wystawę zorganizowaną w związku z jubileuszem 140-lecia istnienia Częstochowskiej Zapałczarni, prezentując rozwój zakładu produkującego zapałki i kolekcję rzeźb z jednej zapałki. Zwiedzaniu towarzyszą także filmy związane z częstochowską fabryką zapałek.
Tadeusz Piersiak, fot. Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Historii Kolei, Częstochowska Zapałczarnia
Czytaj także: Archiwum Państwowe. Poczta z życzeniami