Muzeum Częstochowskiemu udało się pozyskać kolejne środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze zostaną przeznaczone na trzy projekty, a łączna kwota dofinansowania to 156 tysięcy złotych.
Trzy projekty Muzeum Częstochowskiego otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Sztuki. Największą kwotę bo aż 90 tys. złotych, uzyskała kolejna edycja Konkursu Sztuki Ludowej. Dwuletni projekt „Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki” dotyczy aktualnego stanu rzeźbiarstwa i zabawkarstwa oraz zmian jakimi podlegają te dwie dziedziny sztuki. Chodzi także o zwrócenie uwagi na to, jak ważnym elementem dziedzictwa kulturowego jest rękodzieło.
Trzon tego projektu sięga 2000 roku, a co jakiś czas koncepcja jest modyfikowana i powtarzana. Konkursy skupiają się na różnych odsłonach twórczości ludowej, a prace wzbogacają zbiory Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.
Tym razem zaplanowano również warsztaty zabawkarskie i spektakl w plenerze. Zwycięskie prace zostaną pokazane zwiedzającym, wizerunek nagrody Grand Prix będzie użyty do stworzenia puzzli. Realizacja projektu potrwa od maja 2023 roku do września 2024.
Dotacja w wysokości 40 tysięcy złotych wzbogaci ekspozycję „Karuzela z Madonnami- wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej. Celem projektu jest stworzenie wystawy z rozmaitymi wizerunkami Matki Boskiej Częstochowskiej. Różne dziedziny sztuki: sakralna, dewocyjna, nowoczesna, inspirowana i jeden temat, jedna główna postać. Oprócz wystawy przewidziano warsztaty dla dzieci i dorosłych, powstanie również pamiątkowy, ilustrowany katalog.
Ekspozycja zagości w Pawilonie Wystawowym od 29 lipca do 19 listopada 2023 roku.
Ministerialna dotacja w wysokości 26 tys. złotych zostanie przeznaczona na realizację spotkań edukacyjno-przyrodniczych „Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów”. Zadanie skupione będzie na propagowaniu tradycji zbierania ziół i ziołolecznictwa. Należy pamiętać, że ta praktyka jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze ludowej. Projekt zainicjowała prelekcja na temat etnobotaniki i warsztaty zielarskie podczas Nocy Muzeów.
Działy naukowe etnografii i przyrody Muzeum Częstochowskiego stworzą wspólnie kompendium wiedzy dotyczące botanicznych i etnograficznych znaczeń ziół.
Zaplanowano tworzenie zielników, spotkania plenerowe, zajęcia z rysunku. Adresatami tej części projektu jest młodzież szkół podstawowych i średnich. Spotkania dla indywidualnych uczestników będą odbywały się w okolicach świąt związanych z właściwościami ziół(oktawa Bożego Ciała, noc świętojańska, święto Matki Boskiej Zielnej).
Realizacja projektu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023, potrwa do października bieżącego roku.