Prawie cztery tygodnie w Galerii 4 Arte oglądać można było wystawę fotografii Arkadiusza Belicy „Od fotografii do pisanek”. 26 kwietnia o godz. 19.00 autor będzie tam gościem cyklu Dyskusyjnego Klubu Fotograficznego „Fotoplastykon”. Spotkanie poprowadzi Jarosław Dumański, artysta-fotografik AFRP. Ten wieczór to też ostatnia okazja do obejrzenia wystawy.
Jest o czym rozmawiać, bowiem Arkadiusz Belica swoją prezentacja w Galerii 4 Arte podsumowywał 30-lecie swojego dojrzałego fotografowania, licząc jubileusz od pierwszej wystawy.
Urodził się w 1966 roku w Częstochowie. Od roku 1991 fotograf niezależny. Zajmuje się m. in.: fotografią krajobrazową, reportażową, dokumentalną, reklamową, portretową. Z zamiłowania żeglarz i etnograf. Poprzez łączenie swoich zainteresowań fotograficznych, muzycznych i etnograficznych stał się ambasadorem polskiej kultury także za granicą. Wraz z żoną, znaną skrzypaczką Aleksandrą Szwejkowską – Belicą posiadają liczoną w tysiącach kolekcję pisanek z różnych krain etnograficznych. Zajmują się również artystycznym kraszeniem pisanek, w czym wspiera ich córka, również skrzypaczka Maria Belica (wykonująca fantastyczne artystyczne wycinanki). Belica jest tez autorem piosenek, które trafiły do turystycznych i harcerskich śpiewników. Wykonuje je z gitarą.
Fotograf był przez 20 lat właścicielem firmy wydawniczej „Foto – Reklama”, zajmującej się wykonywaniem fotografii i poligrafii reklamowej. W latach 1987-89 był fotografem i mechanikiem lotniczych aparatów fotograficznych w 56 Pułku Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu. Swoje doświadczenia przekazywał jako wykładowca w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Poznaniu – kierunek Fotografia.
Prace Arkadiusza Belicy ukazywały się w wielu krajowych wydawnictwach, takich jak: „Wydawnictwo i drukarnia Św. Wojciecha”, „Edycja Św. Pawła”, „ZOOM”, „Kurpisz”, „Crux”, „Publicat”, „Twoja Muza” oraz w wielu publikacjach Urzędu Miasta Częstochowy. Jest współautorem fotografii do książki Joanny Minksztym pt. ,,Tajemnice obyczajów i tradycji polskich” oraz autorem fotografii na płytach CD: Grzegorza Olkiewicza „Bach, Telemann”, Piotra Tarcholika „Klejnoty Europy wschodniej” oraz Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy, ,,Barwy wieczoru”, ,,Kaprys polski”, „Kolędy Beliców i Saneckich”, „Karol Szymanowski Violin Works I” oraz „Pieśń o ziemi”. Autor multimedialnych płyt CD – „Przyroda z bliska” oraz „Faktury”, wydanych przez Zoom Design Collection.
Swoje prace prezentował na wielu indywidualnych oraz zbiorowych wystawach. Wystawy indywidualne m. in.: „Rockowa scena” (Galeria u Pośpiechów – Częstochowa -1993), „Magia decybeli” ( OP.K „Gaude Mater” – Częstochowa -1994), „Cztery pory roku” (Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, OPK.”Gaude Mater” – Częstochowa 1997), „Sacrum w fotografii” (Regionalny Ośrodek Kultury – Częstochowa – 2006), ,,Nostalgie polskie” (OP.K. „Gaude Mater” – Częstochowa – 2009), „Mazurskie impresje” (Regionalny Ośrodek Kultury – Częstochowa – 2013), „Wiosna…, ach to Ty” (OPK. „Gaude Mater” – Częstochowa – 2016), „Świat w podczerwieni” (Regionalny Ośrodek Kultury – Częstochowa – 2016).
TP
Czytaj także: Wystawa. Masuria – turystyczny raj w oczach artystów