10 kwietnia w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze odprawiona została msza św. za Ojczyznę. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a wzięli w niej udział m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.
Msza św. za Ojczyznę upamiętniona została na Jasnej Górze 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.
– 10 kwietnia to ważna dla nas Polaków data, data jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski – katastrofy smoleńskiej. 13 lat temu samolot prezydencki wraz z 96 osobami na pokładzie nie wylądował. Wszyscy, którzy zginęli udawali się na 70. rocznicę mordu katyńskiego. Dzisiaj wspominamy ich a także tych, którzy zginęli w Katyniu. Modlimy się za nich, bo wiemy, że złożyli największą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, za nich sprawujemy tę mszę św. – podkreślał, rozpoczynając mszę św. przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.
Z kolei w swoim kazaniu abp Depo zaznaczał, że tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 r. są rozdziałem z martyrologium polskim, które nie mogą być zapomniane. – Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Ta śmierć nabiera nowego znaczenia w perspektywie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W wymiarze narodowym stała się ofiarą, z której wyrosła wolność i kształt polskiej wolności, w wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania wierności ideałom – mówił duchowny.
Po mszy św., która odbyła się w Kaplicy Matki Bożej, uroczystość rocznicowa kontynuowana była przed Epitafium Smoleńskim. To miejsce na dziedzińcu przed Kaplicą upamiętniające tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. i zamordowanych przez Sowietów w Lesie Katyńskim w 1940 r.
W monument wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”.
Epitafium jest również wyrazem pamięci o zamordowanych w Katyniu. W tekście wyryto m.in. takie słowa: „o pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli. Za nas zginęli na obczyźnie. To myśmy Ich ochraniać mieli Wyproś u Syna przebaczenie, pomóż sumienia nam ukoić, zabliźnić się smoleńskiej ranie”.
Warto dodać, że podczas obchodów kolejnych rocznic przedstawiciele rodzin, delegacje parlamentarzystów i władz samorządowych, organizacji społecznych składają zawsze kwiaty. Tak było i w tym roku.
W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jadwiga Wiśniewska europoseł, Lidia Burzyńska poseł RP.
Szczegóły: jasnagora.com.
red., mat. Biura Prasowego Jasnej Góry
Czytaj także: Wielkanoc 2023 na Jasnej Górze. Za nami tradycyjna rezurekcja