To już 11 edycja programu dofinansowania in vitro ze środków budżetu miejskiego. Już za tydzień można będzie składać wnioski do programu: „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Częstochowy”.
Wszystko zaczęło się 11 lat temu. Częstochowa była pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się przeznaczyć część środków z budżetu na dofinansowanie tej formy leczenia dla par starających się o dziecko.
Jednorazowa pomoc pieniężna dla każdej pary, która zakwalifikuje się do programu wynosi 5 tysięcy złotych. Resztę kosztów ponoszą pacjenci, a warunkiem dofinansowania do zabiegu jest przeprowadzenie przynajmniej jednej procedury.
Żeby zakwalifikować się do programu trzeba spełnić kilka warunków. Rok urodzenia pacjentki powinien mieścić się w przedziale 20-40 lat(wg rocznika urodzenia), a jedynym dopuszczalnym warunkiem przeprowadzenia procedury u 42-letniej pacjentki, jest odpowiednia ilość stężenie AMH(powyżej 0,7 ng/ml). Pomocą zostaną objęte osoby zameldowane w Częstochowie i będące w związku małżeńskim lub partnerskim. Warunkiem kwalifikacji jest również udokumentowanie, że stosowane wcześniej metody leczenia niższego rzędu, nie powiodły się. Do programu mogą dostać się osoby, które posiadają bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego lub zakwalifikował je Realizator Programu (według wytycznych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu).
Wnioski i oświadczenia można pobrać ze specjalnej podstrony https://www.czestochowa.pl/in-vitro. Są tam również wszystkie niezbędne informacje na temat placówek, w których realizowane są badania i zabiegi. Lista miejsc, w których odbywać się będzie procedura in vitro, dostępna jest na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.
Uczestnicy mogą zrezygnować z programu na każdym jego etapie. Pary, które się do niego zakwalifikują, mają obowiązek przekazywania realizatorowi okresowych informacji o ewentualnych powikłaniach ciąży, a także, w późniejszym czasie- o stanie zdrowia dziecka.
Termin i miejsce składania wniosków wyznaczono na sobotę 25 lutego, w godz. 9:00-12:00, na parterze Urzędu Miasta Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13. Decyduje kolejność zgłoszeń.
W ramach programu od 2012 r. urodziło się 72 dzieci (35 dziewczynek oraz 37 chłopców) , w tym 8 par bliźniaków.