Człowiek kontra opresyjny system – takiego tematu dotykał spektakl, który już po raz drugi zaprezentowano na deskach częstochowskiego Miejskiego Domu Kultury. Zaprezentowała go młodzież z V LO im. A. Mickiewicza.
Zaprezentowany 9 lutego spektakl obejrzeli przede wszystkim uczniowie z częstochowskich szkół podstawowych. Na widowni Miejskiego Domu Kultury zasiedli także m.in. przedstawiciele instytucji kultury czy dyrekcje szkół. Samorząd Częstochowy reprezentował zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak.
To, co młodzież pokazała na scenie, obracało się wokół tematu totalitaryzmów – od II wojny światowej aż po trwającą obecnie wojnę w Ukrainie. Skąd tak doniosła tematyka? Otóż spektakl był elementem projektu edukacyjnego „Przeszłość Buduje Przyszłość – Sąsiedzi Równych Praw”, uczącego poszanowania podstawowych praw jednostki, praw mniejszości narodowych oraz tolerancji wobec innych nacji, kultur i religii.
Motywem przewodnim były listy, zarówno te wychodzące spod ręki zbrodniarzy, jak i ofiar totalitarnych systemów. Na warstwę muzyczną – obok korespondujących z tematem złowieszczych bębnów – złożyły się piosenki, jak choćby „Miasteczko Bełz”, tango pierwotnie napisane w jidisz na początku lat 30., a po polsku przetłumaczone przez Agnieszkę Osiecką i spopularyzowane m.in. przez Magdę Umer i grupę Raz Dwa Trzy czy „Nad zieloną miedzą”, utwór oryginalnie śpiewany przez Kamila Bednarka i Danę Vynnytską.
Zabrzmiała też m.in. niezwykle popularna i niosąca uniwersalne przesłanie piosenka „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni. Słowo i muzyka przeplatały się z choreografią – w tym także solowymi popisami tanecznymi.
Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpił zespół musicalowy Mick Art Group pod kierunkiem Dominiki Tomeckiej, zespół muzyczny V LO pod kierunkiem Jana Głowackiego oraz młodzież ,,Mickiewicza”. Młodzi artyści zebrali gorące brawa i owacje na stojąco.
mat. UM Częstochowy