W tym zestawieniu przeważają ósemki, wyjątkiem jest jedna dziesiątka odnosząca się do jubileuszowej edycji wystawy organizowanej w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie.
W tym roku wystawa „8 Kobiet” doczeka się dziesiątej edycji. Tytuł projektu został zaczerpnięty z filmu w reżyserii Francois Ozona z 2002 r., w którym osiem wspaniałych aktorek prezentuje osiem różnych typów kobiet, osiem wymiarów kobiecości, osiem kobiecych tajemnic. Pomysłodawczynią i kuratorką przedsięwzięcia jest ceniona malarka i wiceprezes Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie – Małgorzata Stępniak. Artystka ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz licznych wystawach indywidualnych.
Zawsze na 8 marca
Datą wernisażu co roku jest 8 marca. Każda wystawa prezentowana jest w Konduktorowni (ul. Piłsudskiego 34/36), czyli siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. W projekcie wzięło już udział blisko 90 wybitnych artystek z całej Polski. Każdorazowo do wystawy wydawany jest katalog z analitycznym tekstem krytycznym i reprodukcjami prac artystek.
Ubiegłoroczna edycja nosiła znamiona pandemii, stąd ekspozycja była prezentowana publiczności wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, jako multimedialna, interaktywna wystawa 360VR. W tym roku ekspozycję będziemy oglądać już „na żywo”. To ważne, wystawa od początku zawiera w sobie ideę jednoczenia.
– Wystawa „8 KOBIET” jest okazją do zawarcia nowych znajomości
i wymiany doświadczeń, co skutkuje powstaniem nowych, ciekawych projektów. Jednocześnie zapoznaje częstochowską publiczność z bardzo interesującą i ważną twórczością uznanych artystek, co roku gromadząc liczną publiczność – mówi Małgorzata Stępniak. – Ideą 8 KOBIET jest wolność od jakichkolwiek odniesień i kontekstów, możliwość prezentowania sztuki tworzonej szczerze, z autentycznej potrzeby serca, programowo neutralnej. Osiem wybitnych artystek prezentuje nam swoją różnorodną twórczość, dzieli się z nami swoim patrzeniem na świat, odkrywa przed nami własne tajemnice, emocje, uczucia. Autorki wybierają prace, które w danej chwili są dla nich najważniejsze – dodaje.
8 Kobiet 2022
Jubileuszowa edycja jest pokazem interdyscyplinarnym. Wszystkie artystki zaproszone do udziału w wystawie są absolwentkami wyższych uczelni artystycznych. Wszystkie mają w swoim ogromnym dorobku wiele nagród i wyróżnień, prezentowały swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą, a ich prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.
Oto „8 Kobiet 2022”: Anna Jagodova, Beata Jurkowska, Aga Pietrzykowska, Joanna Sarapata, Alina Sibera, Kaja Solecka, Renata Szyszlak, Martta Węg.
Co je łączy? Gdzie szukają swoich inspiracji? – Łączy je tematyka przedstawianych prac, każda wizja jest jednak osobną opowieścią o kobiecie i kobiecości. Kobieta w kilku odsłonach. Poetyckie portrety i odważne akty. Kobiety w codziennych, swobodnych pozach i zamyślone, eteryczne nimfy – odpowiada kuratorka wystawy.
Spotkanie artystek
Małgorzata Stępniak przedstawia też pokrótce twórczość każdej z „8 Kobiet”. W Konduktorowni zobaczymy więc: zmysłowe, tajemnicze, pełne niedopowiedzeń i aluzji malarstwo Anny Jagodovej; lekko zdeformowane postaci kobiet przedstawione w surrealistycznej, bajkowej estetyce, pełnej kolorów i światła Beaty Jurkowskiej; pastelowe, przestrzenne reliefy Agi Pietrzykowskiej (w których zdeformowane kształty kobiet łączą się z elementami architektonicznymi); pełne emocji i uczuć, ulotne, zwiewne postaci w pracach Joanny Sarapaty (gdzie każda poza, każdy gest wyrażają kobiece nastroje, pragnienia, rozterki); subtelne i delikatne malarstwo Aliny Sibery (czyli akty namalowane z ogromnym wyczuciem i wrażliwością); monochromatyczne płaszczyzny, sylwetki kobiet osadzone w bliżej nieokreślonej przestrzeni, z formami geometrycznymi i licznymi symbolami Kai Soleckiej; symbolizujące tęsknotę za dawno minionym światem, kobiety z lat 30. w kolażach Renaty Szyszlak oraz melancholijne, zamyślone postaci kobiet na tle delikatnych pejzaży Martty Węg.
Mnogość przedstawień
– „8 KOBIET” to spotkanie artystek wywodzących się z różnorodnych środowisk artystycznych o bardzo różnych korzeniach i preferencjach. Najważniejsze dla mnie jest jednak to, że chcą się spotykać i chcą dzielić się z nami swoją sztuką, swoimi wizjami, emocjami, marzeniami. Zatopmy się więc w tej różnorodności i mnogości przedstawień, bo przecież każda kobieta ma wiele twarzy, przedstawień, tajemnic – zaprasza pomysłodawczyni projektu.
Wtorkowy wernisaż rozpocznie się o godz. 19. Wystawa będzie prezentowana do końca miesiąca. Szczegóły: www.konduktorownia.eu.
Zuzanna Suliga