Pamiątkowe monety są znakiem rozpoznawczym sztabu WOŚP w Częstochowie. Ich produkcja rozpoczęła się przy okazji 19. Finału i trwa do dziś. Podczas 33. Finału monetkę będzie można kupić na pl. Biegańskiego.
Historię pamiątkowej monetki opisywaliśmy już na naszym portalu. Pomysł wprowadzenia gadżetu, który będzie rozpoznawalny w całej Polsce, narodził się przy okazji 19. Finału. Od początku monety są wybijane w Mennicy Jurajskiej powołanej w ramach działalności firmy Artmedal. Do jej szefa, nieżyjącego już Ryszarda Welgryna, z taką ideą zgłosił się Adrian Szpankowski, wieloletni koordynator sztabu WOŚP w Częstochowie.
– Skąd pomysł? Pomyślałem, że ludzie mieszkańcy chętniej wesprą Orkiestrową zbiórkę, jeśli dostaną coś jeszcze oprócz naklejanego serduszka. Kolekcjonuje się karty, znaczki, pocztówki, można i monety. Pan Ryszard zgodził się i tak rozpoczęła się ta historia. Powstała pierwsza moneta o nominale 10 Finałków, czyli 10 zł do orkiestrowej puszki – opowiadał nam Szpankowski.
Pilotażowa sztabowa moneta miała na środku wypukłe serduszko. Kolejna (stworzona z okazji 20. Finału) zawierała częstochowskie motywy. Następne inspirowane były już grafikami promującymi daną edycję WOŚP.
Przypomnijmy też, że od samego początku monety projektuje ceniona graficzka Marta Szkiel, która tego zadania podjęła się i tym razem.
Na awersie znajdziemy serduszko i numer finału umieszczone na „roślinnym tle”, a na rewersie nominał, tj. 10 Finałków. Moneta wykonana jest z mosiądzu, średnica wynosi 32 mm, a waga – 13 g. Nakład to – tradycyjnie: 2000 sztuk.
Moneta oprawiona jest w orkiestrową pocztówkę. Z przodu znajdziemy m.in. cel 33. Finału. Orkiestra gra bowiem dla onkologii i hematologii dziecięcej. Jest też data – 26 stycznia 2025 r. oraz logo częstochowskiego sztabu. Z tyłu mamy certyfikat autentyczności, informacje dotyczące Mennicy Jurajskiej, a także dane konta WOŚP, dzięki którym można dodatkowo wesprzeć działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia dzieci.
Pamiątkową monetkę będzie można kupić w finałową niedzielę na pl. Biegańskiego, na specjalnie oznaczonym stoisku. Koszt to 30 zł do puszki. Szczegóły: www.wosp.czest.pl.
red.