Jak co Dni Częstochowy były okazją do nagrodzenia osób, których działalność w istotny sposób wzbogaca potencjał miasta i przyczynia się do kreowania pozytywnego wizerunku. Kogo wyróżniono nagrodami w dziedzinie kultury?
Za nami 31. Dni Częstochowy. Zwieńczeniem święta miasta była uroczystość, która odbyła się w niedzielę, 27 sierpnia w Filharmonii Częstochowskiej. To tam wręczono wyróżnienia w dziedzinie kultury.
– Tradycją Dni Częstochowy jest honorowanie najwybitniejszych artystów i twórców Nagrodami Miasta Częstochowy. Warto podkreślić, że talent, praca i dorobek twórczy rodzimych artystów i ludzi kultury to najlepsza wizytówka naszego miasta – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Nagrody przyznano w kategoriach: muzyka i taniec, literatura i historia, teatr i film, sztuki plastyczne i fotografia oraz upowszechnianie i ochrona kultury. Nagrodzono: Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Aleksander Wierny, Hanna Zbyryt, Paulina Domagalska i Arkadiusz Frania.
Przypomnijmy, że corocznie podczas święta Częstochowy nadawany jest również tytuł „Mecenasa Kultury”. To wyróżnienie w postaci statuetki autorstwa prof. Jerzego Sztuki, przyznawane jest firmom bądź osobom prywatnym wspierającym finansowo lub rzeczowo działania kulturalne i artystyczne w naszym mieście.
W tym roku Prezydent Miasta Częstochowy na wniosek komisji opiniującej przyznał tytuł Mecenasa Kultury 2023 spółce Jawo, która podjęła się współpracy z Miejską Galerią Sztuki. Firma wsparła finansowo przygotowanie jubileuszowej wystawy Jerzego „Jotki” Kędziory. To prestiżowe wyróżnienie przyznano za zaangażowanie organizacyjne i finansowe, wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń, a także za bezinteresowność i życzliwość okazywane w ramach współpracy z organizatorami wydarzeń kulturalnych w Częstochowie.
Muzycznym zakończeniem niedzielnej uroczystości był koncert „Słynne Chóry Operowe’’ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru „Collegium Cantorum’’.
OTO NAGRODZENI
Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w kategorii ,,muzyka i taniec’’ za całokształt działalności została Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej.
Filharmonia Częstochowska od chwili powstania, czyli od 1965 r., nieprzerwanie prowadzi działalność kulturową, koncertową i edukacyjną. Nieodzownym jej komponentem jest Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, która, oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie, bierze udział w licznych festiwalach oraz występuje gościnnie w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, Francji, Korei Południowej. Sukcesem zespołu były występy w Portugalii m.in. występ w Sali Koncertowej Centro Cultural de Belem w Lizbonie podczas festiwalu Temporada Darcos 2019.
Orkiestra niejednokrotnie zapewniała oprawę muzyczną imprezom o zasięgu międzynarodowym m.in. Światowy Dzień Młodzieży z udziałem papieża Jana Pawła II, Kongres Mariologiczny, Światowy Kongres Polonii. Brała także udział w galowym koncercie urodzinowym Wojciecha Kilara na Jasnej Górze. Orkiestra ma w swoim dorobku również liczne nagrania płytowe oraz nagrania dla PR i telewizji.
Z zespołem występowali wybitni dyrygenci czy soliści m.in. Gabriel Chmura, Tomasz Bugaj, Jerzy Maksymiuk oraz wokaliści m.in. Wiesław Ochman, Stefania Toczyska, Grażyna Brodzińska, Bogdan Paprocki oraz instrumentaliści m.in. Vadim Brodski, Kevin Kenner, Krystian Zimerman, Yulianna Avdeeva.
Od 2012 r. Filharmonia Częstochowska nosi imię Bronisława Hubermana, urodzonego w Częstochowie wirtuoza żydowskiego pochodzenia, skrzypka, pedagoga i działacza społecznego. Filharmonia podtrzymuje jego pamięć organizując Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. Od 2012 r. dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej jest Adam Klocek, najpierw jako dyrektor artystyczny, a od 2020 roku jako dyrektor Filharmonii. Adam Klocek to dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award 2014, uhonorowany szeregiem wyróżnień za działalność w dziedzinie kultury. W 2021 r. odznaczony został Nagrodą za osiągnięcia artystyczne Marszałka Województwa Śląskiego.
Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w kategorii ,,literatura i historia’’ za całokształt działalności twórczej został Aleksander Wierny.
Aleksander Wierny urodził się i mieszka w Częstochowie, jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Był dziennikarzem w lokalnych redakcjach, naczelnikiem Wydziału Kultury, Promocji i Sportu w Urzędzie Miasta Częstochowy, dziś jest naczelnikiem Wydziału Informacji i Komunikacji. Wydał pięć książek prozatorskich i trzy tomy poezji. Jest autorem autobiograficznej prozy „Matka mojego dziecka”, kryminałów „Światło” i „Teraz”, horroru „Krew i strach” oraz powieści drogi „Słabnące światło sierpniowego słońca”.
Na jego dorobek poetycki składają się tomy „Sygontka”, „Częstochowa” i „małe nowe ciała”. Swoje utwory publikował w ogólnopolskich pismach literackich, m.in. we „Frazie” i „Afroncie”, częstochowskim periodyku „Aleje 3”, a także w licznych magazynach internetowych, np. w „Wizjach”, „Kontencie”, „Stronie Czynnej”, „Helikopterze”. Każdy tom poezji wydany przez Aleksandra Wiernego był nominowany do prestiżowej Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”, a „małe nowe ciała” znalazły się w finałowej piątce tej nagrody.
Wierny jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia, a także finalistą Konkursu Poetyckiego Fundacji Duży Format.
Laureatką Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w kategorii ,,teatr i film’’ za osiągnięcia sceniczne, ze szczególnym uwzględnieniem roli Kunegundy w spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” – rola nominowana do nagrody „Złota Maska”, została Hanna Zbyryt.
Ukończyła kierunek aktorski Akademii Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie w 2009 r. Jest absolwentką Studium Tańca w Nowohuckim centrum Kultury w Krakowie. Jest współzałożycielką i aktorką Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem.
W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zadebiutowała jako nastolatka w realizacjach m.in. Adama Hanuszkiewicza („Wesele”, „Romanse i ballady”, „Pan Tadeusz”). W 2013 r. powróciła na częstochowską scenę wcielając się w rolę Mary w „Przyjaznych duszach”. Od września 2018 r. jest etatową aktorką częstochowskiego teatru. Wcześniej związana była z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, a także występowała w Teatrze Tańca przy Politechnice Częstochowskiej. Współpracowała także z Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i Instytutem Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Aktorka zagrała w wielu spektaklach, m.in. „Kandyd, czyli optymizm” reż. Rafał Szumski, „Dziewiąty dzień księżycowy” reż. Michał Zdunik, „Czyż nie dobija się koni” reż. Magdalena Piekorz. Brała także udział w kilku produkcjach filmowych i serialowych m.in. „Eter” reż. Krzysztof Zanussi, „Afonia i pszczoły” reż. Jan Jakub Kolski czy „Sztuczki” reż. Andrzej Jakimowski.
Laureatką Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w kategorii „sztuki plastyczne i fotografia’’ za całokształt pracy twórczej została Paulina Domagalska.
To artystka, rzeźbiarka, organizatorka wystaw i wydarzeń kulturalnych. W 1996 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, a w 2001 r. Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Brała udział w wielu wystawach w całej Polsce m.in. Wystawie indywidualnej instalacji, rzeźby i malarstwa w Częstochowie w 2003 r., Wystawie zbiorowej „Urban Art” w Leonard Gallery w Warszawie w 2020 r., Wystawie zbiorowej „Koty w sztuce Japonii i Zachodu” w Muzeum Techniki i Kultury Japońskiej w Krakowie w 2022 r.
Organizowała m.in. takie wydarzenia jak wystawy w ramach prowadzenia Galerii Kredyt 0% oraz Galerii Dizajn w Częstochowie (2002-2004 r.), warsztaty edukacyjno-teatralno-artystyczne dla dzieci „Parada Zwierząt” w Teatrze im. Adama Mickiewicza oraz w Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz koncerty i wystawy warsztatów artystycznych dla studentów Politechniki Częstochowskiej w Akademickim Centrum Kultury. Paulina Domagalska była również współorganizatorką Nocy Kulturalnej w Częstochowie w 2003 r.
Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w kategorii „upowszechnianie i ochrona kultury’’ za całokształt działalności twórczej został Arkadiusz Frania.
To poeta, prozaiki, krytyk literacki. W latach 1994-1999 studiował filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W 2003 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (Uniwersytet Śląski) na podstawie rozprawy „Powojenne dyskusje nad pozytywizmem. 1944/45-1948/49”. W 1993 r. debiutował jako poeta w „Dzienniku Częstochowskim. 24 Godziny”.
Wiersze, szkice i recenzje zamieszczał m.in. w „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Frazie”, „Tyglu Kultury”, „Frondzie”, „Magazynie Literackim”, „Akancie”, „Arkuszu”, „Ruchu Literackim”, „Pamiętniku Literackim”, „Bulionie”, „Dzienniku Częstochowskim. 24 Godziny”, „Gazecie Częstochowskiej”, „Alejach 3″.
Od 1998 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich. Ma w swym dorobku publikacje książek poetyckich (m.in. „na przykład mnie nie ma”, „powiedz mi siebie”, „na zimnym uczynku”, „ale się nie budzę”), książek prozatorskich („Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka”, „Rzeźby w maśle. Prozy z pamięci”) oraz książek krytycznoliterackich (m.in. „«Solidne niefarbowane retro». O poezji Tadeusza Gierymskiego”, „Strażnicy i najeźdźcy. Zjawiska we współczesnej poezji regionu częstochowskiego”, „Poświatowska, Marjańska, Cichla-Czarniawska. Trzy szkice typu ziemia-ziemia-ziemia”).
red., mat. UM Częstochowy