fbpx

20 filmów na 20-lecie PISF. Częstochowski OKF zaprasza na przegląd od 1 maja

Nagradzane, ważne, często dyskutowane produkcje powstałe dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej będziemy oglądać w OKF ,,Iluzja”. W sumie tytułów będzie 20. Cykl 1 maja rozpocznie oscarowa ,,Ida”.

Jubileusz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – a także uchwalenia ustawy o kinematografii – jest okazją, aby przypomnieć sobie filmy, które zapewniły sobie już trwałe miejsce w rodzimej kinematografii, choć żaden z nich nie ma więcej niż 20 lat. Powstanie wszystkich tych produkcji było możliwe dzięki współfinansowaniu PISF. Akcja odbywa się pod szyldem „Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej” i jest organizowana m.in. ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, do którego należy również częstochowska „Iluzja”.   

20 filmów na 20-lecie PISF. Częstochowski OKF zaprasza na przegląd od 1 maja 2

Cykl rozpocznie się w czwartek, 1 maja. O godz. 18.30 wyświetlona zostanie „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Jakie jeszcze seanse Kino Studyjne OKF „Iluzja” zaplanowało na pierwszy weekend maja? Już w piątek o godz. 18 będzie można przypomnieć sobie „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Z kolei 3 maja o godz. 18 zagrany zostanie „Rewers” Borysa Lankosza, w którym główne role zagrały: Agata Buzek, Krystyna Janda i Anna Polony. Majówkę zakończy „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland, prezentowane 4 maja o godz 17.40.

20 filmów na 20-lecie PISF. Częstochowski OKF zaprasza na przegląd od 1 maja 3

W sumie seanse w OKF zostaną rozłożone niemal na cztery miesiące. Przez ten okres będzie można zobaczyć także takie obrazy jak: ,,Pokłosie”, ,,Jesteś Bogiem”, ,,Bogowie”, ,,Moje córki krowy”, ,,Ostatnia rodzina”, ,,Twój Vincent”, ,,Boże Ciało”, ,,Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, ,,Zimna wojna”, ,,Kler”, ,,Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, ,,Piosenki o miłości”, ,,Johnny”, ,,IO”, ,,Niebezpieczni dżentelmeni” oraz ,,Kos”.

Szczegóły: okf.czest.pl

Polski Instytut Sztuki Filmowej działa na podstawie przyjętej  30 czerwca 2005 roku ustawy o kinematografii oraz statutu, wprowadzonego Zarządzeniem Ministra Kultury w tym samym roku. PISF jest państwową osobą prawną nadzorowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje zadania polityki państwa w dziedzinie kinematografii – dofinansowuje przygotowywanie projektów filmowych, produkcję, dystrybucję i promocję polskich filmów, także tych powstających dzięki środowiskom polonijnym.

Akcja ,,Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej” organizowana jest przez PISF we współpracy ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, Polskim Stowarzyszeniem Nowe Kina oraz Stowarzyszeniem Kina Polskie.

red., mat. UM Częstochowy